Předmět: Ochrana a podpora veřejného zdraví

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Ochrana a podpora veřejného zdraví
Kód předmětu FZS/OPV
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Loosová Jana, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Úvod do oboru ochrana a podpora veřejného zdraví; historické poznámky k vývoji medicíny a veřejného zdravotnictví; definice a výklad pojmů zdraví, nemoc; etické aspekty zdraví; definice primární, sekundární, terciární zdravotní péče; historická a současná role prevence a primární péče v péči o zdraví obyvatelstva 2) Determinanty zdraví, jejich povaha, dynamika a validita; způsoby vyhodnocování zdravotního stavu obyvatelstva; ukazatele zdravotního stavu obyvatelstva v ČR, dynamika vývoje a porovnání těchto parametrů v evropském i světovém měřítku; zdravotnická statistika a informatika, uplatnění ve veřejném zdravotnictví, základní statistické metody a jejich použití; Národní zdravotnický informační systém 3) Zdravotnická legislativa ČR v kontextu ústavního a právního systému ČR a právního systému EU; právní postavení zdravotnických institucí (MO), pojišťoven, stavovských organizací ze zákona (komor), odborných společností, poskytovatelů a zdravotníků jako fyzických osob v systému zdravotní péče v ČR; aktuálně platné a připravované hlavní právní normy ve zdravotnictví; vybrané problémy zdravotního pojištění a speciální úseky zdravotnického práva, ochrana dat ve zdravotnictví 4) Zdravotní politika, definice zdravotních systémů, výklad pojmů, cíle a strategie a nástroje zdravotní politiky, vývoj evropské a světové zdravotnické politiky; Světová zdravotnická organizace (WHO), programy WHO; evropské strategie WHO pro 21. století; zdravotnická politika v ČR, vývoj, aktuální situace a perspektivy, srovnání v kontextu EU 5) Zdravotnická ekonomika a financování zdravotní péče, obecné principy ekonomiky ve zdravotnictví, popis základních zdravotních systému z pohledu financování; popis financování zdravotní péče v ČR; léková politika a její uplatňování 6) Management zdravotnického zařízení; charakteristika základních typů zdravotnických zařízení poskytujících zdravotní péči; zařízení primární péče jako zásadní nástroj ovlivnění zdravotního stavu obyvatelstva; základní vazby zdravotně sociální péče 7) Regionální zdravotní politika; přehled zdravotnické soustavy kraje; základní význam, role a základní o organizační schéma krajské nemocnice; záchranné zdravotnické služby (RZP, LZS), přednemocniční zdravotnická péče; management zdravotnického zařízení; zařízení odborné a nemocniční péče; informační technologie, informační systémy jako nástroje řízení zdravotnických zařízení, expertní informační systémy a podpora klinických aktivit 8) Hygiena a epidemiologie v rámci ochrany veřejného zdraví 1: výklad základních pojmů, popis základních faktorů vnějšího prostředí působících na zdraví, hodnocení rizik v životním (pracovním) prostředí, organizace a úkoly hygienické služby v systému péče o zdraví, nemoci z povolání 9) Hygiena a epidemiologie v rámci ochrany veřejného zdraví 2: sledování kvality a bezpečnosti poskytované zdravotní péče; infekce spojené se zdravotní péčí (HAI) akreditace, certifikace zdravotnických zařízení

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Samostudium studentů
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Vychází z cílů Národního programu zdraví. Poskytuje stěžejní informace o hygieně a epidemiologii při ochraně a podpoře veřejného zdraví, o předcházení vzniku, šíření a omezení výskytu infekčních onemocnění, o hromadně se vyskytujících onemocněních, nemocech podmíněných prací a jiných významných poruchách zdraví.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Klasifikovaný zápočet: - samostudium, - 80% účast na výuce, - písemný test a ústní zkoušení.
Doporučená literatura
  • Současně platná legislativa vztahující se k hygienickým oborům a ochraně veřejného zdraví..
  • Základní dokumenty WHO.
  • Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a jeho příslušné prováděcí předpisy.
  • Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách).
  • HAMPLOVÁ, Lidmila. Veřejné zdravotnictví a výchova ke zdraví: pro zdravotnické obory. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0568-7.
  • JANEČKOVÁ, Hana a Helena HNILICOVÁ. Úvod do veřejného zdravotnictví. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-592-9.
  • KRÝSA, Ivo. Zákon o ochraně veřejného zdraví: komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-7552-070-8.
  • MALINA, Antonín. Úvod do veřejného zdravotnictví pro nelékaře. Praha: Institut postgraduálního vzdělávání, 2013. ISBN 978-80-87023-29-7.
  • MÜLLEROVÁ, Dana a Anna AUJEZDSKÁ. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2510-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr