Předmět: Radioterapie 1

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Radioterapie 1
Kód předmětu FZS/RAT1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Richter Igor, doc. MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Úvod do předmětu, definice radioterapie a její postavení v komplexní léčbě zhoubných nádorů, systém onkologické péče v České republice 2) Buněčný cyklus a účinek ionizujícího záření na buňku; možnosti reparace buněčného poškození 3) Účinek ionizujícího záření na tkáně; principy vzniku časných a pozdních efektu po ozáření 4) Křivky přežití buněk; terapeutický poměr a možnosti jeho ovlivnění; radiosenzibilizátory, možnosti radioprotekce, význam kyslíku v radioterapii 5) Nežádoucí účinky radioterapie na možnosti jejích ovlivnění 6) Dávka, čas, frakcionace; frakcionační režimy v radioterapii, výhody a nevýhody, klinické využití 7) Plánovaní radioterapie: principy, historie, 2D plánovaní, 3D konformní plánovaní, inverzní plánování, technika IMRT, rotační techniky; kolimační systémy 8) Cílové objemy v radioterapii, kritické orgány, izodozový plán, DVH 9) Zobrazovací metody pro plánovaní radioterapie a jejich fúze 10) Verifikační zobrazovací systémy v radioterapii (vývoj, kilovoltážní a megavoltážní zobrazení) 11) Pravidelná kontrola a nastavení parametrů svazků (v souladu s platným protokolem) 12) Kalibrace svazku pomocí speciálních ionizačních komor, fantomů a dalších přístrojů, dosimetrické srovnávací měření, audit, přesnost stanovení dávky, základy klinické dosimetrie, typy dozimetrů a jejich použití v radioterapii Cvičení: 1) Role a principy radioterapie a její postavení v komplexní onkologické léčbě 2) Mechanismus účinků záření na buňky a tkáně, terapeutický poměr a možností jeho ovlivnění 3) Postupy při plánovaní radioterapie, fixační pomůcky v radioterapii 4) Požadavky na parametry svazku záření, kalibrace svazků, dosimetrické srovnávací měření, přesnost stanovení dávky 5) Kontrola kvality fotonového a elektronového svazku 6) Nastavení parametrů svazků, simulátory a zobrazovací metody pro plánování léčebných procedur

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení
Výstupy z učení
Předmět Radioterapie 1 seznamuje studenty s definicí radioterapie jako léčebné součástí onkologických onemocnění. Detailněji se zabývá popisem účinku ionizujícího záření na buňky a tkáně, možnostmi modifikace tohoto účinků. Věnuje se nežádoucím účinkům radioterapie a její léčbě. Seznamuje dále studenty s postupy plánovaní radioterapie a kontroly kvality této léčby.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet: - 80% účast na cvičeních, - vypracování prezentace na zadané téma, - písemný test.
Doporučená literatura
  • BINAROVÁ, Andrea. Radioterapie. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2010. ISBN 978-80-7368-701-4.
  • DOROTÍK, Jan. Radioterapeutické přístroje. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita, 2007. ISBN 978-80-248-1376-9.
  • FELTL, David a Jakub CVEK. Klinická radiobiologie. Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2008. ISBN 978-80-7311-103-8.
  • HYNKOVÁ, Ludmila a Pavel ŠLAMPA. Radiační onkologie - učební texty. Brno: Masarykův onkologický ústav, 2009. ISBN 978-80-86793-13-9.
  • HYNKOVÁ, Ludmila a Pavel ŠLAMPA. Základy radiační onkologie. Brno: Masarykova univerzita, 2012. ISBN 978-80-210-6061-6.
  • JURGA, Ľudovít. Klinická a radiačná onkológia. Martin: Osveta, 2011. ISBN 978-80-8063-302-8.
  • ŠLAMPA, Pavel a Jiří PETERA. Radiační onkologie. Praha: Galén, 2007. ISBN 978-80-7262-469-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr