Předmět: Radiologická fyzika 2

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Radiologická fyzika 2
Kód předmětu FZS/RFY2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beneš Jiří, prof. MUDr. RNDr. CSc.
  • Landa Jiří, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Ionizující záření (IZ) v medicíně, radiodiagnostika, radioterapie, nukleární medicína, vymezení fyzikálního působení s ohledem na energetické úrovně 2) IZ v průmyslu - radionuklidová měřidla, průmyslové zářiče, defektoskopie, radiouhlíková metoda určování stáří, využití ve sledování kvality životního prostředí 3) Přírodní IZ v životním prostředí - přírodní radioaktivita, kosmické záření, přírodní radionuklidy v životním prostředí, radon v životním prostředí 4) Monitorování IZ - monitorování pracovišť, osobní monitorování, monitorování výpustí a okolí pracovišť, havarijní monitorování, principy, metody, úrovně radiace 5) Fyzikální charakteristika jednotlivých systémů v radioterapii a v radiodiagnostice, technické parametry určující kvalitu dat a množství použité radiace 6) Výpočetní rentgenová tomografie RTG CT, fyzikální princip, princip zpracování obrazu, energetická zátěž pacienta a personálu 7) Magnetická rezonance MR, fyzikální princip relaxace atomu, princip zpracování obrazu 8) Technické a organizační předpoklady vzniku mimořádných událostí a nehody, klasifikace radiačních nehod 9) Radiologické mimořádné události v medicíně a v průmyslu, předpoklady vzniku 10) Charakter a fyzikální dopad radiační zátěže na člověka, na obyvatelstvo, z přírodních a z umělých zdrojů 11) Principy radiační ochrany živých organismů, fyzikální předpoklady, geometrie prostoru a šíření IZ 12) Radiační zátěž obyvatelstva v ČR, radiační zátěž v medicíně, energetické úrovně, fyzikální klasifikace 13) Bezpečnost práce na pracovištích se zdroji IZ, prevence mimořádných událostí 14) Charakteristika radioaktivního odpadu, základní fyzikální a chemické vlastnosti Cvičení: 1) Dozimetrie ionizujícího záření 1, praktické experimenty 2) Dozimetrie ionizujícího záření 2, praktické experimenty 3) Vztahy mezi dozimetrickými veličinami, příklady výpočty 4) Ochrana před ionizujícím zářením, přepočty energetických úrovní v prostoru 5) Dávkové limity, přepočty, praktické příklady 6) Ionizující záření v praxi 1, praktické ukázky 7) Ionizující záření v praxi 2, praktické ukázky

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení
Výstupy z učení
Cílem předmětu je navázat na předmět Radiologická fyzika 1. V rámci předmětu budou studenti seznámeni s aplikacemi ionizačního záření v medicíně a v průmyslu. Přednášky jsou doplněny o výklad principů RTG CT a MR, které úzce souvisí s radiologií. Především je uplatňován fyzikální pohled s důrazem na energetické účinky v neživém prostředí a v biologických systémech. Studenti se naučí správně interpretovat fyzikální veličiny používané v hodnocení úrovně radiace. Získají souhrnný přehled technických řešení používaných v radiodiagnostice a v radioterapii, ale i v průmyslu a v životním prostředí. Samostatná pozornost je věnována principům ochrany před ionizačním zářením a monitorování jeho úrovní. Studenti budou dále seznámeni, s radiační zátěží člověka z přírodních i umělých zdrojů, podstatou vzniku radiačních nehod a základními principy bezpečnosti práce s ionizačními zdroji záření.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Test

Zkouška: - písemný test a ústní zkoušení.
Doporučená literatura
  • BENEŠ, Jiří, Daniel JIRÁK a František VÍTEK. Základy lékařské fyziky. Praha: Karolinum, 2015. ISBN 978-80-246-2645-1.
  • BENEŠ, Jiří, Jaroslava KYMPLOVÁ a František VÍTEK. Základy fyziky pro lékařské a zdravotnické obory: pro studium i praxi. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4712-5.
  • CHMELOVÁ, Jana. Základy ultrasonografie pro radiologické asistenty. Ostrava: Ostravská univerzita, 2006. ISBN 80-7368-221-4.
  • KUBINYI, J., J. SABOL a A. VONDRÁK. Principy radiační ochrany v nukleární medicíně a dalších oblastech práce s otevřenými radioaktivními látkami.. Praha: Grada, 2018. ISBN 978-80-271-0168-9.
  • MÍRKA, Hynek a Jiří FERDA. Multidetektorová výpočetní tomografie: perfuzní vyšetření. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-7492-185-8.
  • NAVRÁTIL, Leoš a Jozef ROSINA. Medicínská biofyzika. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0209-9.
  • PODZIMEK, František. Radiologická fyzika: fyzika ionizujícího záření. Praha: České vysoké učení technické, 2013. ISBN 9-788001-053195.
  • PODZIMEK, František. Radiologická fyzika: příklady a otázky. Praha: České vysoké učení technické, 2013. ISBN 978-80-87727-05-8.
  • SÚKUPOVÁ, Lucie. Radiační ochrana při rentgenových výkonech - to nejdůležitější pro praxi. Praha: Grada, 2018. ISBN 978-80-271-0709-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr