Předmět: Radiační ochrana

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Radiační ochrana
Kód předmětu FZS/ROCH
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Landa Jiří, Ing. Ph.D.
  • Beran Tomáš, MUDr.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Vybrané pojmy z jaderné fyziky, atomy a atomová jádra, periodická tabulka, základní druhy chemických vazeb a jejich energie, tabulka nuklidů, význam pojmů radioaktivita a ionizující záření 2) Základní pojmy v radiační ochraně, legislativa, předpisy a doporučení v radiační ochraně, SÚJB, ICRP, SÚRO, IAEA 3) Radioaktivita, příčiny radioaktivity, přeměna beta minus, pozitronová přeměna, elektronový záchyt, přeměna alfa, samovolné štěpení, přeměna gama a vnitřní konverze, popis radioaktivní přeměny, jaderné reakce, anihilace 4) Druhy a vlastnosti ionizujícího záření; záření alfa, záření beta, záření elektromagnetické, záření gama, RTG záření, anihilacní záření, neutronové záření 5) Veličiny a jednotky používané v radiační ochraně 6) Interakce záření s látkou z hlediska přenosu a absorpce energie 7) Přírodní a umělé zdroje ozáření obyvatel; externí záření od přírodních zdrojů, koncentrace přírodních radionuklidů v životním prostředí včetně vody a potravin, kvantifikace příspěvků vnějšího záření a interní kontaminace k celkové efektivní dávce; otevřený a uzavřený zářič 8) Účinky ionizujícího záření, principy zdůvodnění, optimalizace a limitování v radiační ochraně 9) Program monitorování (osob i pracovního prostředí), dávkové limity, kategorizace pracovišť, příspěvek od vnějšího ozáření a vnitřní kontaminace, kontrola výpustí radioaktivních látek do životního prostředí 10) Kvantifikace příspěvků vnějšího záření a interní kontaminace k celkové efektivní dávce 11) Kontrola ozáření pracovníků, příslušné dávkové limity, požadavky na monitorování osob a pracovního prostředí 12) Kontrola ozáření obyvatelstva, příslušné dávkové limity, příspěvek od vnějšího ozáření a vnitřní kontaminace, kontrola výpustí radioaktivních látek do životního prostředí 13) Kontrola lékařského ozáření (pacienti, osoby asistující při diagnostických vyšetřeních, dobrovolníci zapojeni do výzkumu) 14) Postupy při prevenci a zmírnění následků radiačních nehod, minimalizace radiologických důsledků, havarijní připravenost pracovišť, monitorování havarijních situací

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Samostudium studentů
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s principy a úkoly radiační ochrany, bez níž se zákonitě neobejde žádná aplikace IZ a použití radionuklidů. Přehledně jsou shrnuty stěžejní veličiny a jednotky potřebné ke kvantifikaci ozáření osob. Podrobně jsou diskutovány otázky spojené se stanovením příspěvků jednotlivých složek ozáření (vnější a vnitřní komponenta) k celkové efektivní dávce. Zvláštní pozornost je pak věnována kontrole ozáření pracovníků, obyvatel a pacientů. Jsou uvedeny příslušné dávkové limity a jejich interpretace z hlediska příslušných legislativních požadavků. Jsou probrány také havarijní situace, které souvisí s jadernými a radiačními nehodami. Na závěr jsou prezentovány hlavní dokumenty a doporučení týkající se radiační ochrany.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška: - samostudium, - ústní zkoušení.
Doporučená literatura
  • FILIP, Jiří. Radiační ochrana ve stomatologii. Černá Hora: VF, 2013. ISBN 978-80-260-4888-6.
  • FILIPOVÁ, A. et al. Radiační ochrana při radiační mimořádné události. Hradec Králové: Univerzita obrany, 2016. ISBN 978-80-7231-366-2.
  • HUŠÁK, Václav. Radiační ochrana pro radiologické asistenty. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. ISBN 978-80-244-2350-0.
  • SABOL, Jozef a Petr VLČEK. Radiační ochrana v radioterapii. Praha: České vysoké učení technické, 2011. ISBN 978-80-01-04757-6.
  • SÚKUPOVÁ, Lucie. Radiační ochrana při rentgenových výkonech - to nejdůležitější pro praxi. Praha: Grada, 2018. ISBN 978-80-271-0709-4.
  • ŠVEC, Jiří. Radiační ochrana: skriptum. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2014. ISBN 978-80-7464-571-6.
  • ULLMANN, Vojtěch. Jaderná a radiační fyzika. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2009. ISBN 978-80-7368-669-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr