Předmět: Preventivní medicína

« Zpět
Název předmětu Preventivní medicína
Kód předmětu FZS/PMTT
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Príkazský Vladimír, MUDr. CSc.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Úvod do oboru (historie a současnost, interdisciplinární postavení, problematika zdraví a jeho definice, preventivní medicína jako součást systému zdravotnictví, oblasti preventivní medicíny) 2) World Health Organization, Evropská unie, preventivní projekty, strategie, zdravotní politiky WHO a EU (Program Zdraví 21 - východiska, cíle, struktura, problémy při realizaci) 3) Současné programy primární a sekundární prevence 4) Národní program zdraví, zdravotní politika ČR (základy, vývoj, struktura, problémy, regionální úroveň realizace, příklady) 5) Zdraví a jeho determinanty I - životní a pracovní prostředí 6) Zdraví a jeho determinanty II - životní styl (výživa, tělesná aktivita, kouření, alkohol, drogy, gambling, stres) 7) Zdraví a jeho determinanty III - sociálně ekonomické faktory 8) Ukazatele zdravotního stavu, zdravotnická statistika (monitoring zdravotního stavu jako východisko a ukazatel efektivity zdravotní politiky, druhy ukazatelů, studie a šetření zdravotního stavu, analýza a komunikace zdravotnických dat) 9) Intervenční programy (plánování, strategie, nástroje, meziresortní spolupráce a evaluace projektů, příklady dobré praxe - Zdravé město, Zdravá nemocnice, Zdravý podnik, Zdravá škola) 10) Prevence nejčastěji se vyskytujících neinfekčních nemocí I (diabetes mellitus II. typu, ICHS, hypertenze) 11) Prevence nejčastěji se vyskytujících neinfekčních nemocí II (nádory) 12) Prevence nejčastěji se vyskytujících neinfekčních nemocí III (osteoporóza, úrazy) 13) Prevence infekčních nemocí I 14) Prevence infekčních nemocní II

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět podává znalosti a dovednosti z oblasti podpory a udržení zdraví, zdravého životního stylu, seznamuje s efektivním poskytováním informací při zjištěných rizicích a při přímém ohrožení zdraví jednotlivců, rodin a komunit. Využívá poznatků z vědních oborů - lékařských, sociálních, pedagogických, psychologických. Je nedílnou součástí péče o zdraví. Umožňuje aplikaci získaných znalostí v dalším studiu.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Didaktický test

Klasifikovaný zápočet: - samostudium, - písemný test.
Doporučená literatura
  • Základní dokumenty WHO.
  • Zdraví pro všechny v 21. století. Praha: MZ ČR.
  • Zdraví 2020: národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí. Praha: MZ ČR ve spolupráci s SZÚ, 2014. ISBN 978-80-85047-47-9.
  • FAIT, Tomáš, Michal VRABLÍK a Richard ČEŠKA. Preventivní medicína. Praha: Maxdorf, 2011. ISBN 978-80-7345-237-7.
  • MÜLLEROVÁ, Dana a Anna AUJEZDSKÁ. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2510-2.
  • ROSOLOVÁ, Hana. Preventivní kardiologie: v kostce. Praha: Axonite CZ, 2013. ISBN 978-80-904899-5-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Biomedicínská technika (12) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní