Předmět: Základy hydrobiologie

« Zpět
Název předmětu Základy hydrobiologie
Kód předmětu KBE/ZHB
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Štrojsová Martina, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Hydrobiologie - charakteristika vědního oboru (limnologie, hydrochemie, oceánobiologie) a historie v ČR. Voda - fyzikální a chemické vlastnosti vody, sluneční záření a teplota ve vodním ekosystému. 2. Charakteristika vodního prostředí, voda v krajině, typy vod (povrchové, podzemní vody, stojaté a tekoucí) a jejich základní charakteristika. 3. Základní limnologické metody - metody odběru vzorků - abiotické a biotické parametry, typy vzorků a vzorkovnic, průzkum lokality. 4. Potravní vztahy - tok energie a koloběh prvků ve vodních ekosystémech, trofické úrovně (producent, konzument a destruent), trofogenní a trofolytická vrstva, kompenzační hladina, primární a sekundární produkce, herbivorně predační řetězec, mikrobiální smyčka. 5. Biogeochemické cykly prvků (kyslíku, uhlíku, dusíku, fosforu, železa, síry, křemíku) a látek (voda) ve vodním prostředí. 6. Ekologická stechiometrie - kvalita (poměr hlavních živin; C:N:P) a kvantita potravních zdrojů, vliv na primární a sekundární produkci, rychlost dekompozice, druhové složení fytoplanktonu a zooplanktonu, potravní sítě. 7. Stojaté vody - abiotické faktory - fyzikální (proudění, teplota, světlo, apod.) a chemická (složení iontů, rozpuštěný kyslík, živiny, apod.) charakteristika, typy stojatých vod (jezera, nádrže, rybníky, tůně, periodické vody). Zonace stojatých vod (epilimnion, hypolimnion, metalimnion, litorál, pelagiál, bentál), stratifikace, klasifikace stojatých vod podle produkce organické hmoty (oligotrofie, mezotrofie, eutrofie). 8. Stojaté vody - biotické faktory - charakteristika společenstev stojatých vod, jejich horizontální a vertikální členění (plankton, nekton, bentos, neuston, pleuston), hlavní zástupci splolečenstev a jejich charakteristika, diurnální vertikální migrace organizmů, makrovegetace. 9. Tekoucí vody - abiotické faktory - fyzikální (proudění, teplota, světlo, apod.) a chemická (složení iontů, rozpuštěný kyslík, živiny) charakteristika, interakce v říčním systému, reopelagiál, bentál, hyporeál, zonace řek (krenon, rhithron, potamon). 10. Tekoucí vody - biotické faktory - charakteristika společenstev tekoucích vod, členění (plankton, nekton, bentos, neuston, pleuston, hyporeos), hlavní zástupci splolečenstev a jejich charakteristika, makrovegetace, drift, změny společenstev v podélném profilu toku, rybí pásma. Morfologické a fyziologické adaptace organizmů na proudění. 11. Mokřady - charakteristika, význam a funkce, typy mokřadů, rostlinná a živočišná společenstva mokřadů. 12. Znečištění vod - eutrofizace, acidifikace, civilizační specifické polutanty ve vodách, vodní květ, vegetační zabarvení, vliv sucha na ekosystém. 13. Sezónní dynamika planktonních společenstev, "clear water", PEG model, Hutchinsonův "paradox planktonu". 14. Mořská hydrobiologie - stručná charakteristika ekosystému, funkcí a biologie moří a oceánů. Biologické a abiotické faktory, zonace, hlavní zástupci společenstev a jejich charakteristika.

Studijní aktivity a metody výuky
Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Přednáška, Cvičení
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 50 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 30 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět se věnuje složení (biotická a abiotická složka), vlastnostmi, typy a funkcemi sladkovodních ekosystémů. Mořskou hydrobiologií se předmět zabývá jen okrajově. Předmět seznamuje se vztahy organismů k prostředí a vztahy mezi organismy navzájem. Probírána bude charakteristika stojatých vod (jezera, přehradní nádrže, rybníky, aj.) i tekoucích vod (potoky, řeky) a základní charakteristiky typických nebo ekologicky významných organismů, kteří obývají jednotlivé biotopy. Další informace budou o aplikované limnologii zaměřenou na problémy znečištění vody (acidifikace a eutrofizace, civilizační specifické polutanty ve vodách, vodní květ, aj.). Náplň cvičení seznámí se základními hydrobiologickými metodami během praktických cvičení v terénu. Dále se budou mikroskopovat odebrané vzorky a určovat přítomné organismy.
Vysvětlit a odvodit základní poznatky oboru včetně řešení jednodušších problémů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Test

Ústní zkouška. Podmínkou zápočtu je aktivní účast na cvičeních, vypracování protokolů a úspěšné splnění zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • ADÁMEK, Z., HELEŠIC, J., MARŠÁLEK, B. A RULÍK, M. Aplikovaná hydrobiologie. 2. vydání. JU v Č. Budějovicích, 2014.
  • HARTMAN, P., PŘIKRYL, I. A ŠTĚDRONSKÝ, E. Hydrobiologie. Informatorium, Praha., 1998.
  • KOPÁČEK, J., HEJZLAR, J. & RULÍK, M. Voda na Zemi. České Budějovice: Nakladatelství JČU, 2020. ISBN 978-80-7394-834-4.
  • LELLÁK J. A KUBÍČEK, F. Hydrobiologie. Karolinum Praha., 1992.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr