Předmět: Ateliér 1

« Zpět
Název předmětu Ateliér 1
Kód předmětu KDE/TED
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bergmanová Vlastimila, Ing.
  • Pimková Jana, Ing.
  • Frydrychová Alena, Ing.
  • Štorová Renata, Ing. CSc.
Obsah předmětu
Cvičení: (bod sylabu odpovídá týdennímu rozsahu výuky) 1. Seznámení se s tématem; studium inspiračních proudů; tvorba skic a vymezení se ve vlastním ideovém zadání. 2. Korektura výtvarných návrhů; zvolení technologického zaměření. 3. Prezentace zvolené inspirace ve formě moodboardu; konzultace s garantem technologického zaměření. 4. Realizace zvolených návrhů. 5. Experimentální tvorba v technologickém zázemí fakulty. 6. Konzultace prvních realizací vedoucích k zdokonalení zachycení výtvarného záměru. 7. Vymezení jednoho tvůrčího procesu a jeho zpracování do výsledného výstupu v materiálu. 8. Vhodná adjustace a prezentace textilií; výsledný inspirační moodboard. 9. Návrh a tisk banneru a portfolia. 10. Odevzdání portfolia, moodboardu, experimentálních výstupů a ústní obhajoba. Excercise: 1. Introduction to the theme. Study inspiration stress. Sketching a definition in its own ideological task. 2. Correction of creative proposals. Selection technology focus. 3. Presentation of selected inspirations as moodboards. Consultations with the guarantor technology focus. 4. Implementation of selected proposals. 5. Experimental work in technological facilities of the faculty. 6. Consultation of the first implementations leading to improvement capture the artistic intention. 7. Definition of a creative process and processing the resulting output material. 8. Suitable packaging and presentation textiles. Resulting inspirational moodboard. 9. The design and printing of the banner portfolio. 10. Submission portfolio moodboards, experimental outcomes and oral defense.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná tvůrčí a umělecká činnost studenta
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seznámení se s principy práce textilního návrháře a vymezením oblastí, ve kterých se uplatňuje. Tvorba návrhových studií pro jednotlivé textilní struktury a technologie. Realizace výtvarného záměru s využitím současných technologií, nových materiálů a netradičním spojováním struktur. Koncept práce je založen na základě zkušeností a vědomostí získaných během studia. Propojení oborů napříč fakultou textilní. Prezentace výtvarně zpracované textilie, která je cíleně navržena s určitým záměrem.
Zpracování a obhájení práce dle zadaného tématu.
Předpoklady
nespecifikováno
KDE/ZAN1

Hodnoticí metody a kritéria
Prezentace tvůrčí a umělecké činnosti studenta

Zápočet: Pravidelná docházka do výuky textilní dílny a konzultace s vyučujícími pedagogy. Účast na semestrální výstavě. Podmíněný splnění zadání - vytvoření jednoduchého návrhu rytmické kompozice. Převedení do textilních technik. Zkouška: Splnění všech semestrálních úkolů dle harmonogramu zadaného na začátku semestru.
Doporučená literatura
  • [1] Yoshimoto, K.:. Traditional Japanese Small Motif - Textil design I-IV, 1993, IBSN 981-00-4776-2.
  • [2] Weltge -Wortmann, S.:. Bauhaus textiles, 1993.
  • [3] Caitani,Landini , Pennati,Redaelli, Ricci. Velvet- history techniques fashions, 1994,ISBN 88 7017-115-9 Idea Books.
  • [4] Spurný Jan. Antonín Kybal, Praha 1960.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta textilní Studijní plán (Verze): Textilní a oděvní návrhářství (2012) Kategorie: Textilní výroba a oděvnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní