Předmět: Komparace politických systémů

« Zpět
Název předmětu Komparace politických systémů
Kód předmětu KEK/KPS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vymětal Petr, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky (témata): 1. Politika jako součást společnosti. Význam politických institucí. Vazby mezi politickým systémem, ekonomikou a sociální strukturou společnosti. Základní typy organizace společnosti. 2. Ústava a dělba moci. Základní politické instituce. 3. Přímá a zastupitelská demokracie. Typologie mandátu v demokraciích. 4. Základní demokratické politické systémy z pohledu formy vlády - prezidentský, poloprezidentský a parlamentní politický systém. 5. Volby a volební systémy - většinové a proporční systémy. 6. Politické strany a stranické systémy - historie a vývoj, stranické a ideologické rodiny; vnitřní organizace; typologie politických stran. 7. Občanská společnost. Média. 8. Stát a formy státoprávního uspořádání. Územní členění státu. 9. Parlament a parlamentarismus. 10. Exekutiva a různé podoby vládních orgánů. Teorie koalic a utváření vlády. Důsledky pro rozhodovací proces. 11. Veřejná správa, definice a postavení úředníka. Samospráva. 12. Legislativní a rozhodovací proces. Nastolování agendy a možnosti ovlivnění rozhodnutí. Reprezentace zájmů a typologie zájmových skupin. 13. Nedemokratické režimy. Přechody k demokracii. 14. Proč mohou politické systémy a jejich instituce selhávat? 15. Nadnárodní politické organizace a politická integrace.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška
  • Příprava na zkoušku - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz je určen studentům oborů ekonomie a zaměřuje se na systémové fungování jednotlivých prvků politických systémů, s ohledem na vzájemné ovlivňování politických a ekonomických institucí. Hlavní důraz je kladen na důsledky rozdílného nastavení politických institucí na rozhodovací procesy obecně, ale i ve vazbě na hospodářskou politiku jak na národní úrovni, tak i v mezinárodních vztazích. Po úspěšném absolvování kurzu budou studenti schopni pochopit politický systém jako celek a jako součást širšího společenského systému, rozumět funkcím a významu jednotlivých politických institucí v daném nastavení, umět analyzovat hlavní rozdíly různých nastavení a forem v rámci jednotlivých politických institucích (politický systém, volební systém, stranický systém, formy vlády aj.), chápat legislativní proces a odlišnosti rozhodovacího procesu v různých politických systémech, a to jak na úrovni parlamentu, tak i vlády (státní správy i samosprávy), chápat modely demokratických i nedemokratických politických systémů a umět kriticky interpretovat a analyzovat systémy v teoretických souvislostech, rozumět a umět aplikovat komparativní metodu.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Zkouška: Průběžný test (40 %) a závěrečná ústní zkouška (60 %).
Doporučená literatura
  • Zákon č. 1/1993 Sb. Ústava České republiky.
  • DVOŘÁKOVÁ, V., et al. Základní modely demokratických systémů: komparace politických systémů. Oeconomica. Praha, 2008. ISBN 978-80-245-1357-7.
  • HEYWOOD, A. Politické ideologie. Eurolex Bohemia. Praha, 2005.
  • HLOUŠEK, V., L. KOPEČEK a J. ŠEDO. Politické systémy. Barrister & Principal. Brno, 2011. ISBN 978-80-87474-23-5.
  • NOVÁK, M., et al. Úvod do studia politiky. Sociologické nakladatelství. Praha, 2011. ISBN 978-80-7419-052-0.
  • NOVÁK, M., et al. Volební a stranické systémy ČR v mezinárodním srovnání. Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk. Dobrá Voda, 2004. ISBN 80-86473-88-0.
  • PROROK, V. a A. LISA. Politologie. Aleš Čeněk. Plzeň, 2009. ISBN 978-80-7380-141-0.
  • ŘÍCHOVÁ, B., et al. Západoevropské politické systémy: komparace politických systémů. Oeconomica. Praha, 2009. ISBN 978-80-245-1516-8.
  • STRMISKA, M., et al. Politické strany moderní Evropy: analýza stranicko-politických systémů. Portál. Praha, 2005. ISBN 80-7367-038-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr