Předmět: Makroekonomie I

« Zpět
Název předmětu Makroekonomie I
Kód předmětu KEK/MA1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brandová Blanka, Ing. Ph.D.
  • Nedomlelová Iva, Ing. Ph.D.
  • Kocourek Aleš, doc. Ing. Ph.D.
  • Sojková Lenka, PhDr. Ing. Ph.D.
  • Kejzar Jiří, Ing.
  • Svoboda David, Ing.
  • Michal Ondřej, Ing.
  • Bednářová Pavla, doc. PhDr. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky (témata): 1. Úvod do makroekonomie. 2. Tvorba bohatství a makroekonomické výstupy. 3. Cenová hladina. 4. Spotřeba, úspory a investice. 5. Peníze a měny. 6. Bankovní systém a trh peněz. 7. Model IS-LM. 8. Agregátní trh v modelu AD-AS. 9. Nezaměstnanost a trh práce 10. Inflace a její vztah s nezaměstnaností, Phillipsova křivka. 11. Hospodářské cykly. 12. Fiskální politika. 13. Monetární politika. 14. Mezinárodní obchod a ekonomická integrace. Semináře (témata): 1. Předmět zkoumání makroekonomie, historický vývoj ekonomie jako vědy. 2. Makroekonomické modely národního hospodářství, makroekonomické výstupy a jejich výpočet. 3. Cenová hladina a její měření, klasická dichotomie. 4. Keynesovská spotřební funkce, rovnováha ve dvousektorové, třísektorové a čtyřsektorové ekonomice. 5. Historický vývoj peněz, kvantitativní rovnice peněz, peněžní agregáty, funkce peněz, měny, klasifikace měn. 6. Historie vzniku bank, funkce bank, bankovní soustava, trh peněz, mezinárodní finance. 7. Křivka rovnováhy na trhu zboží a služeb, křivka IS, křivka rovnováhy na trhu peněz, křivka LM, současná rovnováha na trhu peněz a na trhu zboží a služeb. 8. Agregátní poptávka a křivka AD, agregátní nabídka a křivka AS, makroekonomická rovnováha v modelu AD-AS. 9. Definice, klasifikace, příčiny a důsledky nezaměstnanosti, výpočet míry nezaměstnanosti, neoklasické a keynesovské pojetí trhu práce. 10. Inflace, podstata a její příčiny, měření inflace, vztah inflace a nezaměstnanosti, Phillipsova křivka. 11. Klasifikace hospodářských cyklů, fáze hospodářského cyklu, příčiny vzniku hospodářských cyklů, přístupy k hospodářskému cyklu. 12. Fiskální politika, nástroje fiskální politiky, státní rozpočet, cíle fiskální politiky. 13. Monetární politika, keynesovský přístup, neoklasický a monetaristický přístup, alternativní přístupy. 14. Platební bilance, mezinárodní obchod, mezinárodní koordinace a ekonomická integrace, mezinárodní srovnání.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Seminář, Prezentace práce studentů, Studium metodou řešení problémů, Samostudium studentů
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem výuky je vysvětlení základních principů a interakcí mezi jednotlivými procesy a jevy v makroekonomické realitě. Základními zkoumanými problémy jsou např. trh peněz, trh zboží a služeb, agregátní trh, inflace, nezaměstnanost, ekonomický růst atd. Důraz je kladen na aplikaci daných poznatků v ekonomické realitě.
Získané znalosti student využije v následném studiu, např. v HPO, SEK, DET.
Předpoklady
Jsou předpokládány všeobecné znalosti v rozsahu středoškolského studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Test

Prezenční studium: Zápočet: Dva minitesty po 5 bodech plus závěrečný test za 10 bodů, pro získání zápočtu je nutno získat součet minimálně 14 bodů. 85% účast na cvičeních. Možnost opravy: napsání 1 opravného testu, ze kterého je nutné získat 7 bodů z 10. Ústní zkouška: Student odpovídá na dvě vylosované otázky v rozsahu vyučované látky. Kombinované studium: Zápočet: Písemný test na konci semestru, ze kterého je nutné získat 7 bodů z 10. Možnost opravy: Jeden opravný písemný test, ze kterého je nutné získat 7 bodů z 10. Ústní zkouška: Student odpovídá na dvě vylosované otázky v rozsahu vyučované látky.
Doporučená literatura
  • DORNBUSCH, R., S. FISCHER, & R. STARTZ. Macroeconomics. New York, USA, 2017. ISBN 978-1259290633.
  • ECKERT, D. D. Weltkrieg der Währungen: Wie Euro, Gold und Yuan um das Erbe des Dollars kämpfen. München, Deutschland, 2010. ISBN 978-3898796842.
  • FIALOVÁ, H. a J. FIALA. Ekonomický slovník s odborným výkladem česky a anglicky. Praha, 2014. ISBN 978-80-87681-02-2.
  • HOLMAN, R. Ekonomie. C.H. Beck. Praha, 2016. ISBN 978-80-7400-278-6.
  • KOCOUREK, A. a I. NEDOMLELOVÁ. Makroekonomie I - Repetitorium a praktikum. Liberec, 2021. ISBN 978-80-7494-563-2.
  • KRAFT, J., A. KOCOUREK a P. BEDNÁŘOVÁ. Ekonomie I. Liberec, 2021. ISBN 978-80-7494-562-5.
  • NESET, P., T. PAVELKA, V. POŠTA a J. SOUKUP. Makroekonomie. Praha, 2018. ISBN 978-80-726-1537-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr