Předmět: World Economy

« Zpět
Název předmětu World Economy
Kód předmětu KEK/SEK-E
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Kocourek Aleš, doc. Ing. Ph.D.
  • Bednářová Pavla, doc. PhDr. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Předmět světové ekonomiky a její postavení v systému ekonomických věd 2. Hlavní rysy a tendence globalizovaného světového hospodářství 3. Mezinárodní obchod a teorie absolutních a komparativních výhod 4. Mezinárodní finanční a kapitálové vztahy 5. Kursy měn a mezinárodní měnové a obchodní organizace 6. Koncepce nové mezinárodní finanční architektury 7. Globální problémy ve světové ekonomice 8. Světová ekonomická centra - komparace 9. Funkcionální a institucionální pojetí integrace a její členění 10. Geneze integračních procesů v Evropě 11. Hospodářská a měnová unie a otázky začlenění dalších evropských zemí, zvláště České republiky 12. Charakteristika ekonomiky USA a jejího vývoje 13. Zvláštnosti hospodářského vývoje Japonska a Číny 14. Postavení České republiky ve světovém hospodářství

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Přednáška, E-learning, Samostudium studentů
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Uvedení do problematiky mezinárodních ekonomických vazeb v kontextu s internacionalizací ekonomických aktivit a s globalizací světového hospodářství. Podat přehled faktorů a tendencí mezinárodní dělby práce, jakož i mezinárodních obchodních, finančních, měnových a kapitálových vztahů. Charakterizovat postavení světových ekonomických center s akcentem na genezi Evropské unie a otázky členství České republiky v EU.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpokladem jsou znalosti v rozsahu Mikroekonomie 1 a Makroekonomie 1.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

písemný test s ústním pohovorem
Doporučená literatura
  • BOWLES, Samuel, Wendy CARLIN, and Margaret STEVENS. The Economy: Economics for a Changing World.. Oxford, UK, 2017. ISBN 9780198810247.
  • KRUGMAN, P. R., M. OBSTFELD, and M. J. MERLITZ. International Economics: Theory and Policy. 11th Ed. Boston, USA, 2014. ISBN 978-1-292-21487-0.
  • STIGLITZ, Joseph E. Globalization and Its Discontents Revisited: Anti-Globalization in the Era of Trump. New York, NY, USA, 2017. ISBN 9780393355161.
  • STUTZ, Frederick P. and Barney WARF. The World Economy: Geography, Business, Development.. London, UK, 2011. ISBN 9780321722508.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr