Předmět: Obnovitelné zdroje energie

« Zpět
Název předmětu Obnovitelné zdroje energie
Kód předmětu KEZ/OZE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Novosád Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Potenciál obnovitelných zdrojů energie, možnosti využití v rámci energetické soustavy ČR. Obnovitelné zdroje energie a jejich uplatňování v praxi, sociální a ekonomické přínosy. 2. Základní používané principy ve fotovoltaice, účinnost, nové výzkumné aktivity ve světě a uplatnění v praxi. 3. Solární panely, konstrukce, projekce. Solární elektrárny 4. Energie z komunálního odpadu. 5. Kotle pro energetické využívání odpadu. Roštové ohniště. Řízení výkonu. 6. Principy získávání energie z biomasy, omezující podmínky, zdroje biomasy. 7. Úprava a zpracování biomasy pro energetické účely. Vliv na životní prostředí. 8. Základy bioplynové techniky, technologie výrobních postupů, vedlejší účinky výroby bioplynu. 9. Spalování biopaliv, kotle malých a středních výkonů, kotle výkonů nad 5 MW. Regulace výkonů kotlů, kogenerace. 10. Principy větrných elektráren, vývojové trendy, nové konstrukce a omezující podmínky. Potenciální vlivy na životní prostředí. 11. Projekce, požadavky na stavební povolení, návratnost investice, technologie výroby a výstavby. 12. Přehled vodních turbín a malých vodních turbín a využití vodního potenciálu v ČR, přečerpávací elek-trárny a jejich budoucnost. 13. Geotermální energie, základní popis technologie, vliv na životní prostředí, ekonomika a návratnost in-vestice, nejistoty úspěšnosti projektu HDR. 14. Následky nedokonalého spalování. Cvičení: 1. Zadání semestrální práce. 2-6. Exkurze v okolí Liberce tématicky zaměřená na malé vodní elektrárny, ekonomiku výstavby a pro-vozu. Přehrada na pitnou vodu Josefův Důl (Bankiho turbína), Soukromé malé vodní elektrárny pod přehradou Peltonova turbína, vodní elektrárna na konci obce Josefův Důl (Kaplanova turbína), mu-zeum a elektrárna Mezivodí (Francoisova turbína). 7. Laboratoř: Zjišťování výhřevnosti vzorku biopaliva. 8-10. Exkurze do spalovny Liberce zaměřená na získávání energie z komunálních odpadu. 11-13. Exkurze větrného parku nebo elektrárny v okolí Liberce zaměřená na úspěšnost projektu 14. Obhajoba semestrálních prací, zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Obnovitelné zdroje energie je téma, zabývající se využitím obnovitelných zdrojů energie. Cílem je seznámit studenty se základními formami obnovitelných zdrojů energie a jejich využití v České republice.
Získání vědomostí o základních technologiích výroby energie z obnovitelných zdrojů, získání dovedností s vypracováním projektů k tomuto tématu.
Předpoklady
Termodynamika, Mechanika tekutin, Energetické stroje.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Účast na cvičeních, úspěšné napsání testů a vypracování semestrální práce
Doporučená literatura
  • Cihelka, J. Obnovitelné zdroje energie. Praha, 1994.
  • Hyžík, J. Úvod do energetického využití odpadu. Liberec, 2001.
  • Karel Brož, Bořivoj Šourek. Alternativní zdroje energie. ISBN 80-01-02802-X, Praha ČVUT, 2003.
  • Karel Murtinger, Jiří Beranovský, Milan Tomeš. Fotovoltaika - elektřina ze slunce. ISBN 978-80-7366-100-7 Brno ERA 2007.
  • Melichar, J. Malé vodní turbiny (konstrukce a provoz). ISBN 80-01-02164-5 Praha, 2000.
  • Pastorek Z., Kára J., Jevič P. Biomasa. ISBN 80-86534-06-5, FCC Public 2004.
  • Quaschning Volker. Obnovitelné zdroje energií 2010 Grada, ISBN 978-80-247-3250-3.
  • Rychetník, V., Janoušek, J., Pavelka, J. Větrné motory a elektrárny. Praha, 1997.
  • Schulz H., Eder B. Bioplyn v praxi. ISBN 80-86167-21-6, HEL 2004.
  • Tomáš Matuška. Trendy v solární tepelné technice.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr