Předmět: Technika ochrany živostního prostředí

« Zpět
Název předmětu Technika ochrany živostního prostředí
Kód předmětu KEZ/TOŽP1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Jančík Luděk, Ing.
  • Hyžík Jaroslav, prof. Ing. Ph.D.
  • Novosád Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Teorie ŽP, ekologie, ekosystém. 2. Zdroje biosféry, sluneční záření, transformace zářivé sluneční energie. 3. Atmosféra, její fyzikální členění a chemické složení. 4. Hlavní znečišťující látky v atmosféře (sloučeniny síry, oxidy dusíku, CFC, radiačně aktivní plyny), Montrealský a Kjótský protokol. 5. Fyzikální s chemické principy odlučování částečkových a plynných znečišťujících látek v ovzduší , 1.část. 6. Fyzikální s chemické principy odlučování částečkových a plynných znečišťujících látek v ovzduší , odsiřovací a denitrifikační procesy,2.část. 7. Hydrosféra, základní fyzikální vlastnosti vody, znečišťování hydrosféry, odlučování ve vodě nerozpustných a rozpustných znečišťujících látek, 1.část. 8. Znečišťování hydrosféry, odlučování ve vodě nerozpustných a rozpustných znečišťujících látek, 2.část. 9. Způsoby likvidace tuhých odpadů. Hluk, chvění a vibrace v životním prostředí. 10. Ionizující záření jako faktor životníhoprostředí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Obsahem přednášek je uvedení do speciální problematiky energetického využívání odpadů. Je vysvětlena problematika návrhu zařízení na energetické využívání odpadů. V přednáškách jsou popsány: popis přípravy paliva a napájecí vody, přeměna energie odpadu - spalovací proces, konstrukce kotle, proces čištění spalin a emisní limity. Dále je vysvětlena problematika odpadového hospodářství s aplikací mezinárodních zkušeností z projektování, z provozování a výsledků nejnovějšího výzkumu v tomto oboru. Energetické využívání odpadů je také vysvětleno jako nezbytný nástroj a měřítko udržitelného rozvoje. Přednášky obsahují popis problematiky komunálních odpadů, průmyslových odpadů a čistírenských kalů.
Seznámení s teorií ochrany ŽP, s poškozováním a možnostmi ochrany hlavních složek ŽP a s některými dalšími faktory ovlivňujícímí kvalitu ŽP.
Předpoklady
Termodynamika, Mechanika tekutin

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Ústní zkouškou budou prověřeny znalosti odpřednášené látky a též kapitol uložených k samostatnému nastudování.
Doporučená literatura
  • Hemerka J. Odlučování tuhých částic, ČVUT, 2000.
  • Hoffman P., Novák V. Zpracování exhalací a odpadů, ČVUT, 2002.
  • Hrdlička F., Dlouhý T., Kolovratník M. Průmyslová energetika, ČVUT, 2000.
  • Hyžík J. Möglichkeiten der Emissionsminderung für flüchtige organische Verbindungen, Bundesamt für Umweltschutz, (dnes BUWAL - Bundesamt für Umwelt, Wald und Landschaft), Bern, Schriftenreihe Umweltschutz Nr. 66, Bern 1987.
  • Hyžík J. Úvod do energetického využití odpadu, TU Liberec, KEZ, 2001.
  • Knápek J., Geuss E. Životní prostředí a ekonomika, ČVUT, 2000ČSN EN 12831 Tepelné soustavy v budovách - Výpočet tepelného výkonu: 2005.
  • Lemann M. Abfalltechnik, vydavatelství Peter Lang AG, Bern, 2005.
  • Lemann M. Grundlagen der Abfalltechnik, vydavatelství C. Hermann Consulting, Kilchberg - Curych, 1994.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr