Předmět: Dějiny umění a kultury IV

« Zpět
Název předmětu Dějiny umění a kultury IV
Kód předmětu KHI/DKU4Z
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Habánová Anna, M.A., Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Počátky moderního umění, vliv francouzské a německé výtvarné kultury na domácí uměleckou scénu. 2) Romantismus a realismus v malbě 19. století. 3) Architektura vídeňské Ringstrasse a její recepce v českých zemích. 4) Historismus na příkladu libereckého zahradního města. 5) Existuje národní umění? 6) Klasická česká moderna ? od Osmy k HoHoKoKo. 7) Vznik abstrakce a její průniky do českého výtvarného umění. 8) Německy hovořící výtvarní umělci v meziválečném Československu a jejich umělecké skupiny 9) Umění ve službách státu. 10) Umělecké formy 2. poloviny 20. století - architektura. 11) Umělecké formy 2. poloviny 20. století - výtvarné umění. 12) Formy modernismu v 2. polovině 20. století na příkladu regionu. 13) Nová média jako umělecký artefakt 14) Možnosti využití stálých expozic pro prohloubení znalostí z DU 19. a 20. století. Cvičení: Na přednášky navazují cvičení, v nichž studující prakticky využijí nabytých vědomostí jak z dějin kultury, tak z dějin umění, a to na konkrétních příkladech v regionu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Přednáška, Cvičení, Prezentace práce studentů
  • Příprava na zkoušku - 39 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 39 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je poskytnout studujícím základní rozhled po zásadních změnách výtvarného umění českých zemí 19. a 20. století. V přehledu bude sledována základní chronologická linka, výklad bude zaměřen na faktografii a metodologii. Zvláštní důraz bude kladen na výklad moderního umění v kontextu regionu, tedy na německy hovořící výtvarné umělce a architekty. Pro druhou polovinu 20. století budou vybrány důležité milníky spojené s politickým vývojem (oficiální kulturní politika po roce 1948 versus svobodné formy vyjadřování). Pro dobu po roce 1989 bude kladen důraz na zprostředkování vhledu do rozmanitosti kurátorských a uměleckých přístupů.
Studenti budou seznámeni s vývojem výtvarného umění a architektury na území českých zemí 19. a 20. století.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, základní znalosti z terminologie dějin umění.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Základním požadavkem je pravidelná účast na přednáškách i cvičeních, tolerovány budou 2 omluvené absence. Předpokladem pro úspěšné zakončení předmětu je aktivní účast při výuce, práce se zadanými texty a tématy. V průběhu semestru bude rozvrženy prezentace vybraných témat (zaměření na výuku dějepisu, nebo muzeologii), která budou zadána v září. Předmět bude ukončen písemným zápočet, který se uskuteční v termínu úterý 19. 12. Požadavky pro kombinovaná studia budou sdělena studentům v době společného prvního setkání 6. 10. 2023.
Doporučená literatura
  • GOMBRICH, Ernst H.:. Příběh umění. Praha, 1998.
  • Kroupa, J.:. Školy dějin umění: metodologie dějin umění. Brno, 2010. ISBN 978-80-210-5819-4.
  • Lahoda, V.:. Český kubismus. Brána, 1996.
  • Lahoda, V. (ed.):. Dějiny českého výtvarného umění. 4,1/4,2, 1890-1938. Praha, 1998. ISBN 80-200-0587-0.
  • Petrasová, T., Švácha, R.:. Dějiny umění v českých zemích 800-2000. Artefactum, 2017.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr