Předmět: Kulturní historie

« Zpět
Název předmětu Kulturní historie
Kód předmětu KHI/KHIX
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Nuska Bohumil, prof. PhDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Základní pojmosloví. Pojem. Termín. Etymologické otázky. Abstrakce. Stylizace. Dedukce a indukce. Typos. 2. Antropologie. Somatická a kulturní antropologie. 3. Antropologické typy. Lidská plemena. Xenofobie, antisemitismus, rasismus. 4. Kultura a civilizace. Vznik a vývoj civilizace. Vzájemné vztahy kultury a civilizace 5. Přírodní stav člověka. Neolitická revoluce a její důsledky. Vznik zemědělství a usedlého života. Lovec, sběrač, zemědělec, pastevec. 6. Kulturní jevy civilizační a předcivilizační. 7. Jazyk. 8. Mýtus. 9. Umění. 10. Náboženství. 11. Písmo. 12. Filosofie. 13. Věda a d. 14. Kniha jako hmotný substrát informace a její vývoj.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 84 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurs je propedeutický a má připravovat základy humanitního vzdělání. Zaměřen je na otázky terminologické a etymologické a na vybraná problémata kulturní antropologie a kulturní historie se zvláštním zřetelem na jednotlivé významné kulturní jevy, na výrazné delimitanty celkového kulturního vývoje globálního vývoje i vývoje regionů a na syntetické aspekty předcivilizačních a civilizačních jevů kulturní fenomenologie. 1. Základní pojmosloví. Pojem. Termín. Etymologické otázky. Abstrakce. Stylizace. Dedukce a indukce. Typos. 2. Antropologie. Somatická a kulturní antropologie. 3. Antropologické typy. Lidská plemena. Xenofobie, antisemitismus, rasismus. 4. Kultura a civilizace. Vznik a vývoj civilizace. Vzájemné vztahy kultury a civilizace 5. Přírodní stav člověka. Neolitická revoluce a její důsledky. Vznik zemědělství a usedlého života. Lovec, sběrač, zemědělec, pastevec. 6. Kulturní jevy civilizační a předcivilizační. 7. Jazyk. 8. Mýtus. 9. Umění. 10. Náboženství. 11. Písmo. 12. Filosofie. 13. Věda a d. 14. Kniha jako hmotný substrát informace a její vývoj. Doporučená literatura: Wolf, J.: Sociální a kulturní antropologie Praha, 1971 Wolf, J.: Člověk a jeho svět, Praha 1993 Budil, I.: Mýtus, jazyk kulturní antropologie, Praha, 1992 Souriau, E.: Encyklopedie estetiky, Praha, 1994 Podmínky a způsob ukončení: Cvičení zakončeno zápočtem, podmínkou aktivní účast. Tolerovány pouze 3 omluvené absence, kromě dlouhodobé nemoci, nutnost dokladu od lékaře. Přednášky zakončeny zkouškou.
Studenti budou seznámeni s látkou v souladu s obsahem a cíli předmětu.
Předpoklady
Nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

docházka a zkouška
Doporučená literatura
  • Wolf, J.: Člověk a jeho svět, Praha 1993. Budil, I.: Mýtus, jazyk kulturní antropologie, Praha, 1992. Souriau, E.: Encyklopedie estetiky, Praha, 1994.
  • Wolf, J. Sociální a kulturní antropologie Praha, 1971.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr