Předmět: Regionální dějiny I

« Zpět
Název předmětu Regionální dějiny I
Kód předmětu KHI/RE1E
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Svoboda Milan, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Regionalistika, regionální dějiny a historická vlastivěda v současnosti i minulosti. Terminologie oboru, vymezení fyzických a mentálních hranic, vlivů a střetů kultur a civilizací. "Pomocné" obory historikova bádání v regionu 2) Postavení regionu (Libereckého kraje) v rámci tisíciletého vývoje českého státu. Země Koruny české ve středověku: územní, církevněsprávní a kulturní vývoj. 3) Boleslavský kraj a Liberecko v raném novověku: stavy, sídla, obživa, konflikty. Hospodářský, sociální a demografický vývoj severních Čech/Liberecka v "dlouhém" 19. století. 4) Regionální bádání od 16./17. století do roku 1918 v českých zemích. Osobnosti zastupující badatelské směry a regionů od osvícenství do moderní doby, zkuomaná témata, významné práce 6) Způsoby využití pramenů v německém regionálním výzkumu (do 1918). Možnosti využití výsledků německé vlastivědné produkce (do 1918) 7) Didaktické aspekty regionálních dějin na nižších vzdělávacích stupních Cvičení: Prakticky vedená cvičení zdůrazňují nutnost zvládnout zásady historikova řemesla aplikované na vybrané regionálně historické téma, a to se znalostí relevantních pramenů a literatury a samozřejmým přehledem o typech regionálních historických pracovišť (archivech, muzeích, památkových ústavech atp.)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 39 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 39 hodin za semestr
Výstupy z učení
Úkolem je seznámit posluchače s regionální historií na vybraných tématech od středověku po moderní dějiny.
Odpovídá vymezení předmětu a požadavkům stanoveným v sylabu.
Předpoklady
Před zapsáním předmětů označených II, resp. III musí být absolvovány tytéž předměty s označením I, popř. II.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

S ohledem na zákaz prezenční výuky do 31. 10. 2020 na TUL studující budou až do otevření univerzity pracovat na vybraných seminárních tématech samostatně. Prezentace vypracovaných námětů se uskuteční do 8. 1. 2021. Do této doby každý studující zašle vyučujícímu na e-mail jednu svou prezentaci v příloze. Ukončení předmětu proběhne ústní zkouškou v lednu či v únoru 2021, a to rozpravou nad odbornou literaturou v rámci témat stanovených pro tento semestr.
Doporučená literatura
  • Velké dějiny zemí Koruny české I-XV. Praha-Litomyšl 1999-2013, 1999. ISBN 80-7185-264-3.
  • BARTOŠ, Josef, SCHULZ, Jindřich - TRAPL, Miloš. Regionální dějiny. Pojetí, poslání, metodika. Olomouc, 2004. ISBN 80-244-0865-1.
  • HLEDÍKOVÁ, Zdeňka - JANÁK, Jan - DOBEŠ, Jan. Dějiny správy v českých zemích od počátků státu po současnost. Praha, 2007. ISBN 978-80-7106-906-5.
  • KUTNAR, František - MAREK, Jaroslav. Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví. Od počátků národní kultury až do sklonku třicátých let 20. století. Praha, 2009. ISBN 978-80-7106-402-2.
  • VOREL, Petr. Základy historické regionalistiky. Metodika výzkumu a interpretace pramenných zdrojů místních a regionálních dějin v českých zemích. Pardubice, 2005. ISBN 80-7194-717-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr