Předmět: Úvod do studia památkové péče

« Zpět
Název předmětu Úvod do studia památkové péče
Kód předmětu KHI/USPAP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Habán Ivo, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Úvod do problematiky 2) Úvod do studia památkové péče (Mgr. Miloš Krčmář) 3) Průzkumy a dokumentace historických staveb, základní pojmy stavebněhistorického oboru a seznámení s literaturou (Mgr. Ivan Peřina) 4) Průzkumy a dokumentace historických staveb, metody dokumentace a zkoumání staveb (Mgr. Ivan Peřina) 5) Průzkumy a dokumentace historických staveb, praktické ukázky a možnost terénního výjezdu (Mgr. Ivan Peřina) 6) Archeologie, teoretické základy vědy (Mgr. Renata Tišerová) 7) Archeologie v praxi (Mgr. Renata Tišerová) 8) Vedení evidence kulturních památek (Mgr. Petra Šternová) 9) Dokumentace nemovitých kulturních památek, seznámení se stavebními spisy (Mgr. Petra Šternová) 10) Movité kulturní památky v Libereckém kraji, geneze ochrany, systémy, realita (Mgr. Ivo Habán) 11) Dokumentace a výzkum movitých kulturních památek v kontextu dobových pramenů a jejich interpretace (Mgr. Ivo Habán) 12) Malířská díla a metody jejich restaurování (Mgr. Jana Šubrtová) 13) Sochařská díla a metody jejich restaurování (Mgr. Jana Šubrtová) 14) Shrnutí, závěr

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 16 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Přednáška obsáhne nástin vývoje památkové péče ve středoevropském prostoru s důrazem na vznik a vývoj památkové péče v Čechách; poukáže na obecné problémy památkové péče v ČR a právní zakotvení památkové péče v České republice; v neposlední řadě seznámí studenty s vývojem odborné organizace památkové péče a její současností, posluchači budou seznámeni se základní literaturou k historii památkové péče a se současnou ediční činností NPÚ. Dále se bude cyklus soustředit na studium hmotných pramenů zejména na způsoby dokumentace a zkoumání historických staveb, stručný nástin teoretických základů a principů vědního oboru archeologie, možnosti evidence kulturních památek v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, dále na základní charakteristiku fondu movitých kulturních památek na území Libereckého kraje a také na problematiku restaurování malířských děl na dřevěných deskách, papíře, plátně a nástěnných maleb, restaurování sochařských děl, kamenných a dřevěných, včetně polychromie a zlacení. Přednášky jsou koncipovány v provázanosti na terénní výzkum, velký důraz bude kladen na propojení teoretické a praktické části jednotlivých okruhů. Možnost odborné exkurze.
Studující se seznámí se základními problémy dějin umění a bude seznámen s praktickými aspekty problematiky.
Předpoklady
Splnění předcházejících studijních povinností, základní znalosti dějin umění

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Docházka, písemný test, zpracování jednoho praktického úkolu (viz jednotlivé sylaby), drobné dílčí nálezové zprávy (cca v rozsahu dvou až pěti stran) k dokumentaci historické stavby, movité nebo nemovité památky s cílem osvojit si dokumentační metody a samostatnou schopnost stavby (předměty) zkoumat a hodnotit při řešení stavebněhistorických (uměleckohistorických) otázek.
Doporučená literatura
  • CZUMALO, Vladimír - MAXOVÁ, Ivana - KIBIC, Karel. Péče o architektonické dědictví: sborník prací: vybrané kapitoly k tématu.
  • DVOŘÁK, Max. Katechismus památkové péče.
  • RIEGL, Alois. Moderní památková péče.
  • ŠTORM, Břetislav. Základy péče o stavební památky.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr