Předmět: Elementární matematika 1

« Zpět
Název předmětu Elementární matematika 1
Kód předmětu KMA/EM1U
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Břehovský Jiří, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Během semestru se budou psát 4 testy: v 1. týdnu vstupní, dále ve 4., 8. a 12. týdnu. Posluchačům budou zadávány minireferáty na zopakování a rozšíření středoškolských témat; těžiště bude spatřováno v jejich samostatném přednesení u tabule. Seminář: 1.Vstupní test. Zadání referátů. Podmínky klasifikovaného zápočtu. 2.Manipulace s aritmetickými a algebraickými výrazy. Mocniny s racionálním exponentem. Logaritmy. 3.Výroková logika. 4.Rovnice (kvadratická, algebraické vyšších stupňů, reciproké, s neznámou v absolutní hodnotě). Grafické řešení. Soustavy rovnic. 5.Rovnice (exponenciální, logaritmické, iracionální, s neznámou ve jmenovateli). Grafické řešení. Soustavy rovnic. 6.Moivrova věta. Binomické a trinomické rovnice. 7.Řešení nerovnic různých typů (viz 4. a 5.) - početně i graficky. 8.Z teorie čísel. Číselné soustavy. Dělitelnost. Důkazové úlohy. Reálné číslo jako součet nekonečné řady. 9.Posloupnosti, řady, zejména aritmetické a geometrické. 10.Kombinatorika. Kombinace, variace, permutace. 11.Binomická věta, Pascalův trojúhelník. 12.Pravděpodobnost. 13.Slovní úlohy. 14.Rezerva. Udílení zápočtů.

Studijní aktivity a metody výuky
Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce, Pracovní činnosti (dílny)
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 22 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 18 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seminář je věnován procvičování středoškolské matematiky, zejména témat, která se v teoretických matematických disciplínách při studiu na FP zpravidla neopakují - logika, rovnice, nerovnice, manipulace s algebraickými výrazy, důkazové úlohy, slovní úlohy, úlohy o číselných oborech apod.
Dobrá orientace ve středoškolské matematice z pozice budoucího učitele základní školy, získání "vysokoškolského" nadhledu nad tradičními i méně tradičními tématy středoškolské matematiky.
Předpoklady
Znalost středoškolské matematiky.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Aktivní účast na cvičeních, úspěšné absolvování testů, minireferát s vystoupením u tabule. Středoškolská matematika v rozsahu všeobecné větve gymnázia, základní kurz matematické analýzy a algebry.
Doporučená literatura
  • Učebnice matematiky pro gymnázia..
  • Polák, J. Přehled středoškolské matematiky. Praha, Prometheus, 2015. ISBN 978-80-7196-458-2.
  • Polák, J. Středoškolská matematika v úlohách I. Praha, Prometheus, 2006. ISBN 80-7196-337-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr