Předmět: Programování v MATLABu

« Zpět
Název předmětu Programování v MATLABu
Kód předmětu KMI/PMA
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tunáková Veronika, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Základní ovládání systému oken Matlabu, nastavení přístupových cest, práce s pracovním prostorem, základní načtení vektorů a matic, základní způsoby ukládání proměnných. 2. Matlab jako vědecká kalkulačka, základní built-in funkce (syntaxe, kde je najít, k čemu jsou použitelné), formáty proměnných, logické výrazy, použití helpů. 3. Různé možnosti vstupů a výstupů dat, řetězce, načtení z jiného software (příp. diskety), další možnosti použití helpů + demo+ view code. 4. Editor debugger, cykly, řízení průběhu výpočtu, větvení. 5. M - file, scripty, podprogramy, základní grafika. 6. 2D a 3D grafy, ladění programu, vlastní GUI. Cvičení: 1. Základní ovládání systému oken Matlabu, nastavení přístupových cest, práce s pracovním prostorem, základní načtení vektorů a matic, základní způsoby ukládání proměnných. 2. Matlab jako vědecká kalkulačka, základní built-in funkce (syntaxe, kde je najít, k čemu jsou použitelné), formáty proměnných, logické výrazy, použití helpů. 3. Různé možnosti vstupů a výstupů dat, řetězce, načtení z jiného software (příp. diskety), další možnosti použití helpů + demo+ view code. 4. Editor debugger, cykly, řízení průběhu výpočtu, větvení. 5. M - file, scripty, podprogramy, základní grafika. 6. 2D a 3D grafy, ladění programu, vlastní GUI. Na každém cvičení jsou probírány vzorové příklady k přednášce se stejným pořadovým číslem, každý student má možnost zažít a vyzkoušet si probíranou látku přímo na počítači, je dodán namnožený učební materiál k domácímu procvičování a je upozorněno na nejčastější chyby, které studenti dělají. Více o možných typech zadání úloh u zápočtů je oznámeno na úvodním setkání a taky na www stránkách Katedry textilních materiálů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Skupinová konzultace
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
V rámci předmětu se studenti naučí formalizovat jednoduché úlohy, převádět je do programově zpracovatelné podoby (algoritmizace) a přepsat je do jazyka programového systému MATLAB, včetně základního využití grafického aparátu. Důraz bude kladen na analytický rozbor problému a jeho následnou implementaci, orientaci v rozsáhlé dokumentaci programového systému, odladění vlastních funkcí a samostatnou práci v Matlabu (kterou student prokáže řešením semestrální práce). Získané znalosti lze uplatnit jak v navazujících předmětech, tak v širokém spektru předmětů vyučovaných na FT TUL (při zpracovávání laboratorních úloh, semestrálních i závěrečných projektů a prací), ale i v samotné praxi.
Znalost probírané látky tohoto předmětu - teoreticky i prakticky.
Předpoklady
-

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Praktická demonstrace získaných dovedností

Zápočet: Absolvování cvičení, prokázání znalostí písemnou formou, vytvoření programu dle zadání, možnost použití počítače pro správné odladění programu
Doporučená literatura
  • Attaway S. A Practical Introduction to Programming and Problem Solving. Oxford: Butterworth-Heinemann, 2013. ISBN 978-0124058767.
  • Balda, M. Úvod do Matlabu, Západočeská universita Plzeň, 1996.
  • Dušek F. MATLAB A SIMULINK: úvod do používání. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2001. ISBN 80-7194-273-1.
  • Hahn B, Valentine D. Essential Matlab for Engineers and Scientists. Waltham: Academic Press, 2013. ISBN 978-0-12-394398.
  • Ing. František Dušek, CSc. Úvod do používání Matlab, učební text, Universita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, Katedra řízení procesů a výpočetní techniky, 1997.
  • Zaplatílek K, Doňar B. MATLAB pro začátečníky. Praha: BEN - technická literatura, 2005. ISBN 80-73000-175-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr