Předmět: Počítačová simulace oděvní výroby

« Zpět
Název předmětu Počítačová simulace oděvní výroby
Kód předmětu KOD/PSO
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Glombíková Viera, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Digitální fabrika (DF) - základní pojmy, oblasti nasazení DF. Definice pojmů: simulace - systém - model, typy simulačních modelů, metody modelování (analytické, simulační). 2. Struktura simulačního modelu: základní stavební prvky v počítačové simulaci (entity, aktivity, zdroje) a jejich charakterizace. Klasifikace a charakterizace systémů, fáze simulačního projektu: definice problému, tvorba počítačového simulačního modelu a jeho testování - validace, verifikace, simulační experiment, analýza a zpracování výsledků). Software pro počítačovou simulaci diskrétních událostí. 3. Systémy hromadné obsluhy (SHO): princip SHO, jejich rozdělení, metody modelování SHO. Ukázka tvorby SHO v prostředí Witness. Využití pseudonáhodných čísel v počítačové simulaci. Generátory náhodných čísel, jejich rozdělení a princip práce. 4. Optimalizace v simulačním modelování: úvod do optimalizačních metod, evoluční optimalizační algoritmy (Random solution, Hill Climb, Simulated Annealing, atd). 5. Tvorba a optimalizace simulačních modelů - případová studie pomocí software Witness fy. Lanner Group, modul Witness Experimenter. Virtuální realita v počítačové simulaci. 6. Problémy v simulaci konfekční výroby. Aplikace vybraných inženýrských metod pro podporu řízení a plánování podnikových procesů (Kaizen, Kanban, SixSigma, Theory of Constrains, atd.). 7. Trendy v počítačovém projektování výrobních systémů, ergonomické simulace podnikových procesů. Využití FEM jako prostředku pro simulaci dílčích problémů vyskytujících se v rámci konfekční výroby Cvičení: Program cvičení svojí náplní navazuje na obsah přednášek. Studenti se seznámí s prostředím simulačního programu Witness fy Lanner Group, ve kterém v závěru semestru zpracují praktický simulační model dle zadání, verifikují jeho funčnost a navrhnou optimalizaci řešeného problému s využitím modulu Experimenter.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení, E-learning, Studium metodou řešení problémů
  • Příprava na zápočet - 35 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 60 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 50 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 23 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 16 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava na dílčí test - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
V předmětu se studenti seznámí se základními pojmy souvisejícími se simulací a organizací výrobních i nevýrobních procesů s podporou počítačové techniky, s teorií front, stavbou simulačního modelu, aplikací pseudonáhodných čísel pro definici stochastických jevů v simulačním modelování, s evolučními optimalizačními algoritmami (hill climb, simulované žíhaní, etc.). V neposlední řadě studenti získají náhled na trendy v počítačovém projektování, o modulech pro ergonomické simulace a využití FEM metod pro simulaci dílčích problémů vyskytujících se v rámci konfekční výroby. Teoretické znalosti si studenti prakticky ověřují při práci v systému Witness fy. Laner Group.
Znalost probrané látky tohoto předmětu.
Předpoklady
Odborné znalosti získané v průběhu předchozího studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Praktická demonstrace získaných dovedností

Požadavky pro přímou výuku Zápočet: Absolvování minimálního počtu cvičení (účast: 70%), absolvování 2 testů (min na 80%), zpracování praktického modelu v simulačním programu Witness dle zadání, Zkouška: písemná + praktická (počítačový simulační model v prostředí Witness) + ústní Požadavky pro distanční výuku (on-line, hybridní) Zápočet: Absolvování minimálního počtu cvičení (účast: 70% z celkového počtu), absolvování 1 testu formou on-line (min na 80%), zpracování praktického modelu v simulačním programu Witness dle zadání (on-line), Zkouška: písemná (on-line nebo fyzicky)
Doporučená literatura
  • Dlouhý, M., Fábry, J., Kuncová, M., Hladík, T. Simulace podnikových procesů. Computer Press, a.s. Brno, 2007.
  • GÜNAL, M. M., PIDD, M. Discrete event simulation for performance modelling in health care: a review of the literature. Journal of Simulation 4(1), 42-51, 2010.
  • HAVRILA, M. Počítačové projektovanie. Prešov:FVT TU, 2008. ISBN 978-80-553-0047-4.
  • HAVRILA, M. Tendencie v rozvoji počítačovej simulácie výrobných systémov. Manufacturing Engineering/Výrobné inžinierstvo. Prešov:FVT TU, 2008. ISBN 1335-7972.
  • Keřkovský, M. Moderní přístupy k řízení výroby. C. H. Beck Praha, 2001.
  • Kuneš, J. - Vavroch, O. - Franta, V. Základy modelování. SNTL Praha, 1989.
  • KŮS Z., GLOMBÍKOVÁ V., HALASOVÁ A. Simulace výrobních systémů. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2002. ISBN 80-7083-642-3.
  • KVASNIČKA V. A KOL. Evolučné algoritmy. STU, Bratislava, 2000.
  • LANNER Group Ltd. Learning WITNESS Book One - Manufacturing Performance Edition. Lulu.com, 2013. ISBN 978-1-291-47674-3.
  • MAREČEK, P. Virtuální simulace výroby aneb Digitální továrna. IT SYSTEMS 9/2006.
  • MOŠNA, J., PEŠEK, P. Systém hromadné obsluhy. Plzeň: ZČU, 2001.
  • MURRAY, Neil Gordon. Rational Process Design & Simulation Modeling with WITNESS Horizon. 2017. ISBN 978-1520620794.
  • Rábová, Z. - Češka, M. - Zendulka, J. Modelování a simulace. SNTL Praha, 1982.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr