Předmět: Programování a obsluha CNC strojů

« Zpět
Název předmětu Programování a obsluha CNC strojů
Kód předmětu KSA/CNC*M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Keller Petr, Ing. Ph.D.
  • Ševic Martin, Ing.
Obsah předmětu
V rámci předmětu budou probrány následující tematické okruhy: 1. Úvod, základní pojmy - CNC stroj, NC program, CAD/CAM systém. 2. Souřadné systémy, přesunutí počátku a korekce nástrojů. Způsoby tvorby NC programů. Úvod do tvorby NC programů pomocí CAD/CAM systémů. 3. Struktura NC programu. Základní pohyby nástroje - rychloposuv, pracovní posuv, kruhová interpolace, poloměrové korekce dráhy nástroje. 4. Úvod do obrábění a přehled možností v CAD/CAM systému s návazností na výrobní možnosti víceprofesního soustružnicko-frézovacího centra Mazak Integrex 100-IV. 5. Úvod do obrábění a přehled možností v CAD/CAM systému s návazností na výrobní možnosti pěti-osého frézovacího centra Hermle C250. 6. Nástroje a nástrojové hospodářství. Korekce nástrojů, účel. Měření korekce, uložení, aktivace. 7. Zásobníky nástrojů, typy, základní vlastnosti, jejich výhody a nevýhody. 8. Tabulky přesunutí počátků souřadných systémů, aktivace, způsob použití. Měření posunutí nulového bodu obrobku. 9. Volba nástroje, stanovení řezných podmínek. Funkce pro volbu nástroje a řezných podmínek v NC programu. 10. Řezání závitů na soustruhu. Válcové a kuželové závity. Výběhy závitů, stanovení délky. Obráběcí cykly - typy, základní parametry pro obráběcí cykly na soustruhu a frézce. Pomocné funkce. 11. Postprocesory, jejich funkce, možnosti. Ukázka tvorby postprocesoru pro CAD/CAM systém. 12. Generování NC programu, kontrola kódu. Simulace práce stroje, kontrola kolizí a jejich případné zabránění. 13. DNC řízení, plánování a distribuce programů. Dílenské programování. 14. Moderní trendy v oblasti CNC techniky a CAD/CAM systémů. Další možné výstupy z CAD/CAM systémů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Laboratorní praktika, Cvičení
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy práce na CNC obráběcích strojích spolu s přípravou NC programů podle specifických zadání pomocí CAD/CAM systémů se zaměřením i na víceosé obrábění. Na cvičeních probíhá odlaďování a editování programů na simulátorech CNC strojů a na strojích včetně vlastní výroby součástí. Dále se studenti seznámí se základy seřizování a obsluhou CNC strojů, diagnostikou chodu strojů, základní údržbou a servisem.
Studenti získají základní přehled o programování CNC strojů a praktické zkušenosti se seřizováním CNC strojů a přípravou vlastní výroby.
Předpoklady
Předmět není podmíněn absolvováním některých předmětů

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

ZÁPOČET: Povinná účast na cvičeních (max. 3 absence za semestr), splnění všech požadavků a vypracování semestrální práce, zaměřené na návrh vhodné součásti, vytvoření a odladění NC programu pro výroby této součásti a výrobu na CNC stojích v laboratořích Katedry výrobních systémů a automatizace (příp. min. odsimulování výroby na simulátoru CNC stroje). ZKOUŠKA: Kombinovaná písemná a ústní - prověření znalostí a porozumění problematice programování CNC strojů včetně praktických příkladů na porozumění NC programu, seřizování nástrojů, nulového bodu obrobku.
Doporučená literatura
  • MAREK, J. Design of CNC machine tools. Prague: MM publishing, 2015. ISBN 978-80-260-8637-6.
  • ŠTULPA, M. CNC: programování obráběcích strojů.. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-5269-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr