Předmět: Digitální podnik

« Zpět
Název předmětu Digitální podnik
Kód předmětu KSA/DIP*M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Koblasa František, Ing. Ph.D.
  • Vavruška Jan, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Filosofie Industry 4.0, Digital Factory, Simulation twin , význam simulace, principy, přínosy a příležitosti simulace. 2. Modely reálných systémů pro simulaci, rozsah a detail modelů, simulační postupy (preprocessing, processing, postprocessing), trendy v simulaci. 3. Vstupní data a jejich analýza, kvalita modelu, přesnost simulace, relevantnost. 4. Reálný a abstraktní systém, proces a procesní mapa, měřitelnost procesů. Typy simulačních modelů a simulační nástroje. Možnosti aplikace simulace. 5. Definice projektu, data a analýzy, zjednodušení pro modelování, omezující podmínky, faktory a parametry, účelová funkce, validace a verifikace modelu. 6. Definice objektů modelu, vazby mezi objekty, logika modelu a řídící parametry, tvorba funkčních podskupin. 7. Analytické a simulační modely, kalendář událostí, systémy hromadné obsluhy, stochastika výrobních systémů. 8. Zpracování datových výstupů simulace. Propustnost systému, systémové vazby, čekání, blokace, abnormality a poruchy, lidský faktor. Možnosti exportu dat, interpretace výsledků. 9.-12. Dynamická simulace materiálových toků a systémových prvků. SW Witness 13. Pokročilé modely, dynamická simulace, systematický návrh experimentů a optimalizace. 14. Příklady realizovaných simulačních projektů.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Projektová výuka, Skupinová konzultace, Prezentace práce studentů, Studium metodou řešení problémů, Samostudium studentů
  • Domácí příprava na výuku - 34 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 15 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 45 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se základy diskrétní simulace. Seznámení s problematikou v oblasti Digitálního podniku (DF), Simulační dvojče. Představeny jsou simulační nástroje v oblasti SHO, materiálových toků, logistiky a ergonomie. Vysvětlen je metodický postup zpracování simulační studie a možnosti využití optimalizačních metod s podporou systematického navrhování experimentů. Diskutována je následná interpretace simulačních výstupů. Podmínkou je samostatné zpracování semestrální práce ve vybraném simulačním systému. Cvičení jsou orientována na praktickou aplikaci vybraných metod v simulačních studiích.
Studenti získají teoretické poznatky a praktické dovednosti v rámci modelování a experimentování v oblasti výrobních a logistických systémů.
Předpoklady
Předmět není podmíněn absolvováním některých předmětů.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Úspěšné obhájení semestrální práce. Docházka 75% a aktivní zapojení na hodinách.
Doporučená literatura
  • BANKS, J. Handbook of Simulation: Principles, Metodology, Advances, Applications, and Praktice. USA: Engineering &Management Press, 1998. ISBN 0-471-13403-1.
  • Dlouhý, M., Fábry, J., Kuncová, M., Hladík, T. Simulace podnikových procesů. Brno: Computer Press, a.s., 2007.
  • FU, Michael. Handbook of simulation optimization. Springer, 2016. ISBN 978-1-4939-1384-8.
  • KŮS Z., GLOMBÍKOVÁ V., HALASOVÁ A. Simulace výrobních systémů. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2002. ISBN 80-7083-642-3.
  • MANAGEMENTMANIA.COM. Co - když analýza (What-if Analysis). ManagementMania.com, 2013.
  • MANLIG, František. Aspekty a aplikační možnosti moderních simulačích systémů. (habilitační práce). Liberec: TU v Liberci, 1999.
  • MANLIG, František. Využití počítačové simulace výrobních systémů. Liberec: TU v Liberci, 2014. ISBN 978-80-7494-162-7.
  • SIEMENS PLM SOFTWARE Inc. Plant Simulation Basic Students Guide. USA, 2009.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr