Předmět: Technologie automatické výroby skla

« Zpět
Název předmětu Technologie automatické výroby skla
Kód předmětu KSR/TVS
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Hotař Vlastimil, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Základní pojmy. Krystalický, kapalný a skelný stav. Složení, struktura a druhy skel. 2. Vlastnosti skloviny: viskozita, povrchové napětí, krystalizační schopnost. 3. Vlastnosti skla: hustota, chemická odolnost, vlastnosti mechanické, tepelné, elektrické a optické, vnitřní napětí. 4. Suroviny pro výrobu skla. Vliv surovin na vlastnosti. 5. Sklářská vsázka. Kmenárny. Zakládání vsázky. 6. Teorie a technologie tavení skla. Žárovzdorné materiály. Úspory energie. Ekologie tavení. 7. Tavicí pece. Elektrické tavení. Trendy moderních pecí. 8. Dávkování skloviny. 9. Technologie tvarování (lisování, mačkání, odstředivé tvarování, ploché sklo, obalové a užitkové sklo, trubice, skleněná vlákna). 10. Křemenné sklo. Speciální skla a výrobky (ultra tenké, ultra silné ploché sklo, pěnové sklo, sklo pro medicínu, vitrifikace, nanotechnologie a další). 11. Teorie a technologie chlazení skla. Chladicí pece. 12. Mechanické, tepelné a chemické zušlechťování skla. 13. Finální úpravy autoskel, skla pro stavební účely. Vrstvy na skle. 14. Vady skla a skleněných výrobků. Trendy a vize sklářské technologie a aplikací ze skla. Aplikace průmyslu 4.0 ve sklářské výrobě, 3D tisk. Cvičení: Kumulováno na dva bloky týdně, výuka 1x za dva týdny. Laboratorní cvičení dle rozpisu 1. Přehled základů anorganické chemie (stavba atomu, periodická soustava prvků, chemická vazba, názvosloví, chemické reakce, stechiometrické výpočty, práce v laboratoři). 2. Laboratorní cvičení: stanovení bodu měknutí 3. Laboratorní cvičení: výpočty viskozitní křivky 4. Laboratorní cvičení: stanovení vnitřního pnutí 5. Laboratorní cvičení: stanovení indexu lomu a stanovení povrchového napětí 6. Laboratorní cvičení: stanovení chemické odolnosti 7. Zápočet

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Laboratorní praktika
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na laboratorní měření, zpracování výsledků - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět předkládá charakteristiku skelných materiálů, vymezuje rozdíl mezi sklem a sklovinou a podrobně analyzuje jejich vlastnosti. Je podána teorie tavení skla, sklářské tavicí agregáty a teorie tvarování a chlazení skla. Jsou ukázány základní technologické postupy automatické výroby a zpracování skla, včetně přehledu principů a významu zpracovatelských a zušlechťovacích procesů při výrobě skla. Cílem je seznámit studenty se základy současné moderní a automatické sklářské technologie s důrazem na používaná zařízení a stroje.
Student získá znalosti z těchto oblastí: Základní pojmy, charakteristika skelného stavu, rozdíl mezi sklem a sklovinou. Vlastnosti skla, vlastnosti skloviny. Experimentální zkušební metody. Sklářské suroviny, vsázka. Teorie a technologie tavení a chlazení skla. Dávkování skloviny. Teorie a technologie tvarování skla. Principy a význam zušlechťovacích procesů.
Předpoklady
Nejsou požadovány.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočet - úspěšné absolvování laboratorních prací, závěrečného testu a vypracování semestrální práce. Zkouška - písemná a ústní.
Doporučená literatura
  • BARTUŠKA, M. a kol. Vady skla. 1. vyd. Praha: Práh, 2001..
  • BELDA, J. Sklářské stroje I. Skripta. VŠST 1991.. &, &.
  • FANDERLIK, I. Vlastnosti skel. Informatorium, Praha 1996..
  • HOTAŘ, V. Metodika popisu průmyslových dat pomocí fraktální geometrie. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2008..
  • HOTAŘ, V. Separátní materiály dostupné přes internet na webových stránkách KSR.
  • KLEBSA, V., HOTAŘ, V. Silikáty, sklo, žárovzdorné materiály. Liberec: Technická univerzita v Liberci. 2005..
  • POPOVIČ, Š. Výroba a zpracování plochého skla. Praha: Grada Publishing, a. s. 2009..
  • SCHILL, F. Chlazení skla. Praha: Informatorium, 1993..
  • SMRČEK, A., a kol. Tavení skla. Jablonec n. Nisou: Česká sklářská společnost o. s., 2008..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr