Předmět: Princip návrhu výrobku

« Zpět
Název předmětu Princip návrhu výrobku
Kód předmětu KST/PNV*M
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Ševčík Ladislav, prof. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Obsah přednášek 1) PLM, vývoj produktu z pohledu zdrojů, metod a vnějších vztahů. Principy návrhu výrobků, nove prvky v konstrukci strojů, normalizované díly. 2) Tolerování a toleranční analýza, výkresová dokumentace. 3) Struktura výrobku, modulové řešení návrhu pro složité sestavy. Mechanismy Pro/Engineer. Optimalizace výrobku, integrace dílů a použití nových prvků. 4) Optimalizace výrobku, vyhodnocení řešení MKP. 5) Hodnocení vhodnosti konstrukce dle různých firem ( Hitachi, Lucas, Ford, Whirpool?) 6) DFA Design For Assembly (návrh z hlediska montáže), nové spojovací prvky a jejich výpočty. Orientace a stabilita dílů při jejich sestavování. Neobvyklá, nepřípustná konstrukční řešení výrobků z hlediska montáže. 7) DFD - Design For Disassembly -návrhy sestav s ohledem na demontáž. 8) DFM - Design For Manufacturing, polotovary, odlitky, obrobky, formy, výkovky, plechové výlisky, svarové spoje. 9) DFD (Design for Disassembly - návrh z hlediska demontáže) 10) DFE (Design for Environment - návrh s ohledem na životní prostředí) 11) Design For Testability / Inspectability (návrh z hlediska testování a kontroly). 12) Design For Trouble Free And Reliability (návrh z hlediska bezporuchovosti a spolehlivosti), Design For Maintainability / Serviceability (návrh z hlediska údržby, opravitelnosti). 13) Design for Transportation and Packaging (návrh z hlediska dopravy a balení), a návrh Design For Upgrade (návrh z hlediska zdokonalení, rozšíření). 14) Design For Installability (návrh z hlediska zamontovatelnosti, instalovatelnosti) a návrh Design For Safeness And Guarantee (návrh z hlediska bezpečnosti a garance). 1) Úvod do práce s Pro/Eengineer a Pro/Mechanica. Zadání samostatné inovační práce výrobku. 2) Samostatný postup při návrhu výrobku, první nápad. 3) Tolerování a toleranční analýza. 4) Výkresová dokumentace sestavy. 5) Optimalizace, integrace dílů a použití nových prvků. 6) Vlastní návrh nových prvků usnadňující sestavování. 7) Optimalizace z hlediska metod DFM. 8) Tvorba vlastního systému vyhodnocování sestav. 9) Nový inovovaný návrh sestavy a spojovacích prvků - výpočty. 10) Konstrukce sestavy. 11) Zhodnocení z hlediska metod DFD, DFE, DFTI, DFTR. 12) Nový, inovovaný návrh sestavy. 13) Zhodnocení z hlediska metod DFMS, DFTP, DFU. 14) Nový, inovovaný návrh sestavy. Zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit studenty samostatné inovační práci při návrhu výrobků. Předmět zahrnuje principy a metody designérské práce, základní inovační metody DFA, DFD, DFM, DFMA.. Vychází ze zkušeností s vývojem převodových skříní, výkovků a plastových dílů automobilů. Zahrnuje též prvky bezpečnostní prvky. Ukazuje možnosti hodnocení výrobků a jejich sestav s ohledem na funkčnost, vzhled, na jeho montáž, demontáž, výrobu. Zabývá se ekonomickými pohledy na jednotlivé strojní uzly.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Studenti by měli vypracovat samostatnou inovační práci při návrhu výrobků. Předmět zahrnuje principy a metody designérské práce, základní inovační metody DFA, DFD, DFM, DFMA.. Vychází ze zkušeností s vývojem převodových skříní, výkovků a plastových dílů automobilů. Zahrnuje též prvky bezpečnostní prvky. Ukazuje možnosti hodnocení výrobků a jejich sestav s ohledem na funkčnost, vzhled, na jeho montáž, demontáž, výrobu. Dále je seznámen s ekonomickými pohledy na jednotlivé strojní uzly.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Praktická demonstrace získaných dovedností

Zápočet: Alespoň 75 % aktivní účasti na cvičeních ,vypracování zadaných programů a aplikací. Zkouška: Písemná a ústní - podmíněna zapsaným zápočtem.
Doporučená literatura
  • Boothroyd, G. Assembly Automation and Product Design, Second Edition. CRC Press, 2005. ISBN 1574446436.
  • Boothroyd, G. Product Design for Manufacture and Assembly, Second Edition. CRC Press, 2001. ISBN 082470584x.
  • Bralla, J.G. Design for Manufacturability Handbook. McGraw-Hill, 1999. ISBN 0070007139X.
  • Delchambre, A. CAD Method for Industrial Assembly. John Wiley and Sons, 1997. ISBN 0471962619.
  • Harper, C.A. Handbook of Materials for Product Design. McGraw-Hill, 2001. ISBN 0071354069.
  • Hartley, J.R. Concurrent Engineering. Productivity Press. Portland, 1992.
  • Molloy, O. Design for Manufacturing and Assembly. Chapman and Hall, 1998. ISBN 0412789905.
  • Redford A., Chal, J. Design for assembly, McGraw-Hill Book Company.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr