Předmět: Regulace a podnikání institucí finančního trhu

« Zpět
Název předmětu Regulace a podnikání institucí finančního trhu
Kód předmětu KSY/PIFT
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tatek Benetti Karina, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Specifika podnikání ve finančním sektoru, úloha státu, rizika v podnikání institucí finančního trhu. 2. Směrnice EU v oblasti finančnictví a bankovnictví. 3. Harmonizace v rámci EU, podmínky podnikání ve finančním sektoru. 4. Jednotný evropský pas, jeho podstata, význam a možnosti využití. 5. Zákony upravující existenci a činnost bank a subjektů kapitálového trhu v ČR. 6. Zákony upravující existenci a činnost subjektů pojistného trhu v ČR. 7. Finanční plánování institucí finančního sektoru. 8. Investiční činnost finančních institucí. 9. Basel II a Solvency II jako nástroj komplexního řízení rizik. 10. Organizace finančních institucí. 11. Analýza činnosti finančních institucí, používané ukazatele. 12. Informační povinnosti subjektů finančního trhu, struktura výroční zprávy. 13. Aktuální vývoj finančních a pojistných trhů. Cvičení: Cvičení svojí náplní navazuje na přednášku.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Prezentace a obhajoba písemné práce, Projektová výuka
  • Domácí příprava na výuku - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je na základě výkladu systému regulatorních a legislativních opatření platných v EU a ČR seznámit posluchače se specifiky a riziky podnikání institucí finančního trhu, jakož i principy jejich hospodaření a metodami zajišťujícími jejich finanční zdraví. Součástí výuky jsou i aktuální informace o vývoji finančních trhů.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Základní znalosti předmětu základy pojišťovnictví.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Prezentace osvojených vědomostí formou referátu

Zápočet: 80% účast na cvičeních; semestrální práce a její prezentace. Zkouška: ústní zkouška.
Doporučená literatura
  • Výroční zprávy České asociace pojišťoven..
  • Böhm A. Ekonomika a řízení pojišťoven v podmínkách po vstupu České republiky do Evropské Unie.. Praha, 2004. ISBN 80-7357-020-0.
  • BÖHM, A.; MUŽÁKOVÁ, K. Pojišťovnictví a regulace finančních trhů. Praha: PROFESSIONAL PUBLISHING, 2010. 1. vydání. 184 s. ISBN: 978-80-7431-035-5..
  • CIPRA, T. Kapitálová přiměřenost ve financích a solventnost v pojišťovnictví.. Praha: Ekopress, 2003. ISBN 80-86119-54-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Ekonomická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomika a management služeb - Finanční a pojišťovací služby (2016FPS) Kategorie: Ekonomie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Ekonomická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomika a management služeb - Cestovní ruch (2016CR) Kategorie: Ekonomie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní