Předmět: Psychologie sportu a mentální zdraví

« Zpět
Název předmětu Psychologie sportu a mentální zdraví
Kód předmětu KTV/PSMZ
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kulhánková Radka, PhDr. Mgr. Ph.D.
  • Nečas Miroslav, Mgr.
Obsah předmětu
Přednášky a cvičení: 1. Osobnost sportovce. Možnosti pohledu na osobnost jednotlivce v rámci psychologie sportu. Sebepoznání. 2. Struktura a dynamika osobnosti. Přístupy pro práci se sportovci v rozvoji jejich osobnosti - zaměření na zlepšení výkonu a zrání osobnosti. Komunikace. Osobnost trenéra. 3. Vývojová období při sportovní dětí. Práce s talentem. Mužský a ženský model sportu. 4. Psychická odolnost. Práce se stresem, úzkostí, zraněním, chybou, selháním. Budování celkové resilience/odolnosti a sebedisciplíny. Emoční inteligence. 5. Sebevědomí a leadership. Budování vítězné mentality, síla mysli jednotlivce a týmu. 6. Efektivní komunikace a pravidla spolupráce. Sdílení informací v triádě - sportovec, rodina, trenér. 7. Koučování jako efektivní nástroj rozvoje. Model GROW, koučink jako přístup/rozhovor/podpora přirozeného učení, principy a proces koučování, správný výběr otázek k řízení procesu změny. 8. Profil sportovce a jeho rozvojový plán. Vnitřní motivace, silné stránky, reflexe, akční plán a práce s cíli, akční plán změny, zpětná vazba. 9. Vybrané techniky a dovednosti sportovní psychologie a koučinku. Předsoutěžní stavy, relaxační a antistresové techniky - dechový trénink, Jacobsonův trénink, autogenní trénink, vizualizace, focusing. 10. Vybrané techniky a dovednosti sportovní psychologie a koučinku. Vnitřní hra, flow, závodní koncentrace - směřování pozornosti. 11. Psychofyziologie v praxi. Přístroje a aplikace měřící psychofyziologické proměnné díky přístrojům bio/neurofeedback/biologická zpětná vazba. 12. Závodní rutina a návyky pro optimální výkon. Protokol a nástroje pro optimální výkon profesionálních sportovců. 13. Skupinová dynamika a koheze týmu. Koučování skupiny, soudržnosti, role, úkoly a odpovědnost hráčů. 14. Celostní přístup ke zdraví a udržitelná výkonnost. Kvalita výživy a její vliv na celkovou psychickou, emoční a kognitivní udržitelnou výkonnost. Vliv emocí na zdraví, psychosomatika. Vliv kvality regenerace a spánku na celkovou psychickou, emoční a kognitivní výkonnost.

Studijní aktivity a metody výuky
Prezentace a obhajoba písemné práce, Přednáška, Cvičení, Prezentace práce studentů
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s oblastí psychologie sportu a zdraví (zejména mentálního) a její využitelností v praxi. Předmět podpoří motivaci studentů na sobě pracovat jak po stránce sportovní, tak i studijní.
Student bude chápat souvislosti a ovlivňování propojení fyzického těla a psychických procesů. Bude mít základy k uplatnění se v praxi mentálního koučování sportovců.
Předpoklady
Nejsou vyžadovány.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočtové požadavky: Aktivní účast ve výuce, zpracování protokolů a jejich prezentace, praktická dovednost koučování (vedení motivačního rozhovoru se sportovcem). Zkouškové požadavky: Písemný test.
Doporučená literatura
  • BÉREŠ, M. Kouč vlastního života: cesta ke spokojenému životu.. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4689-0.
  • DWECK, C. S. Nastavení mysli: nová psychologie úspěchu, aneb, naučte se využít svůj potenciál. Brno: Jan Melvil Publishing, 2017. ISBN 978-80-7555-032-3.
  • PAVEL, H., PAVLOVÁ, A. Mentální trénink v individuálních sportech.. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0896-1.
  • SLEPIČKA, P., HOŠEK, V., HÁTLOVÁ, B. Psychologie sportu.. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1602-5.
  • TOD, D., THATCHER, J., RAHMAN., R. Psychologie sportu.. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3923-6.
  • WHITMORE, J.. Koučování. Rozvoj osobnosti a zvyšování výkonnosti. Metoda transpersonálního koučování.. Praha: Management Press, 2019. ISBN 978-80-7261-559-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr