Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
<u>Témata přednášek:</u> 1. Struktura programu. Základní lexikální elementy. Deklarace proměnných, konstant, typů. 2. Jednoduché datové typy (číselné typy, znakový typ, logický typ, výčtový typ, typ interval). Konstantní hodnoty a proměnné jednoduchých datových typů. Operace a standardní funkce definované pro manipulaci s jednoduchými typy. Ordinalita typu. 3. Konstrukce výrazů, kompatibilita a konverze typů. 4. Příkazy jazyka. 5. Procedury a funkce - deklarace, použití. Parametry předávané hodnotou, odkazem. Bloková struktura programu. Rozsah platnosti identifikátorů. 6. Strukturované datové typy. Pole, vícerozměrné pole. 7. Typ textový řetězec. Manipulace s textovými řetězci. 8. Strukturované datové typy. Záznam, množina. 9. Soubory. Realizace vstupně-výstupních operací. Zpracování textových souborů. 10. Binární soubory. Netypové soubory. 11. Algoritmy třídění - implementace a srovnání. 12. Rekurze a její použití při implementaci algoritmů. 13. Organizace paměti programu. Ukazatele a jejich použití. Dynamické přidělování paměti. Implementace dynamických datových struktur a manipulace s nimi. 14. Základy objektového programování. Základní vlastnosti OOP - datové položky a metody, dědičnost, polymorfismus. Použití. <u>Náplň cvičení:</u> Obsahem cvičení je realizace algoritmů v programovacím jazyce vyšší úrovně ve vybraném vývojovém prostředí. Algoritmy realizované v průběhu semestru sledují průběžně témata, která jsou obsahem přednášek. Každý student navíc v průběhu semestru vypracovává samostatnou semestrální práci. 1. Vývojové prostředí. Vstupně výstupní operace. Výpočet reálných a celočíselných výrazů. 2. Rozhodovací algoritmy. 3. Cyklické opakování operací. 4. Typ pole. 5. Procedury a funkce. 6. Textové řetězce. 7. Struktura záznam. 8. Dvourozměrná pole. Maticové algoritmy. 9. Třídění pole. 10. Textové soubory. 11. Binární soubory. 12. Rekurzivní algoritmy. 13. Dynamická alokace paměti. 14. Použití typu class.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Pracovní činnosti (dílny)
- Účast na výuce
- 56 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět je úvodem do problematiky programování v programovacím jazyce vyšší úrovně. Studenti se seznámí se základními postupy při algoritmizaci úloh a s realizací algoritmů pomocí výrazových prostředků programovacího jazyka C#.
Student získá znalosti v oblasti základních postupů algoritmizace úloh a realizace algoritmů v programovacím jazyce vyšší úrovně.
|
Předpoklady
|
Nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Praktická demonstrace získaných dovedností
Účast na cvičeních. Realizace zadané samostatné práce. V rámci písemné části zkoušky je požadováno zapsat algoritmy 3-5 zadaných úloh . Pro úspěšné složení zkoušky je třeba zvládat manipulaci s jednoduchými daty i s hodnotami strukturovaných datových typů (pole, záznam, množina, objekt) a manipulaci s textovými a binárními soubory. Zápis algoritmu je požadován buď v rámci uceleného programu, nebo v podobě obecné procedury či funkce. Praktická znalost práce s počítačem.
|
Doporučená literatura
|
-
Cormen, T. H. Introduction to algorithms. The MIT Press, Cambridge, Massachusetts, 2001.
-
Jinoch, J., Müller, K., Vogel, J. Programování v jazyku Pascal. SNTL, Praha, 1988.
-
Mikula, P. Borland Pascal 7.0, kompendium. Grada, Praha, 1996.
-
Satrapa, P. Pascal pro zelenáče. Neokortex, s.r.o., Praha, 2000.
-
Sedgewick, R. Algoritmy v C. SoftPress, 2003.
-
Schildt, H. Nauč se C, C++. SoftPress, Praha.
-
Wirth, N. Algoritmy a štruktúry údajov. Alfa, Bratislava, 1987.
|