Předmět: Programování 1

« Zpět
Název předmětu Programování 1
Kód předmětu MTI/PRG1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Martinec Tomáš, Ing. Ph.D.
  • Svoboda Přemysl, Ing.
  • Vích Vlasák Martin, Ing.
  • Severýn Otto, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Úvod do problematiky programování a algoritmizace. Programovací jazyk, překladač, vývojové prostředí. Postup tvorby programu. 2. Úvod do jazyka C. Proměnné číselných typů, základní aritmetické operace, přiřazovací příkaz, vstup čísel z klávesnice, výstup na konzoli. 3. Základní strukturované příkazy. Podmíněný příkaz a příkaz cyklu. Operátory porovnávání a logického AND, OR a NOT. Zápis a vyhodnocování podmínek. 4. Interní reprezentace čísel v počítači. Celočíselné typy. Typy s plovoucí desetinnou čárkou, norma IEEE 754. Problematika výpočtů s jednotlivými typy. 5. Datový typ pole. Deklarace statického pole, přístup k jednotlivým prvkům. Cyklus for(). Specifika polí v jazyce C. 6. Bitové operace. Binární AND, OR, XOR. Operátory posunu. 7. Dělení programu na podprogramy. Deklarace funkce, formální parametry, návratová hodnota. Lokální a globální proměnné. Rekuze. 8. Strukturované příkazy - prohloubení. Řízení cyklů příkazy break a continue. Větvení pomocí příkazu switch(). Ternární operátor. 9. Práce s textovou informací. Problematika řetězců v jazyce C. Datový typ ukazatel a základy jeho použití. 10. Vstup a výstup - prohloubení. Formátovací řetězce funkcí rodiny printf(), scanf(). Práce se souborovým systémem, čtení textových souborů, zápis do souborů. 11. Další prvky jazyka - makroprocesor, funkce standardní knihovny, použití knihoven třetích stran. 12. Použití jazyka C pro vývoj aplikací pro jednočipové procesory, specifika a odchylky od standardu jazyka C, optimalizace programu při využívání omezených prostředků 13. Obsluha základních periferií jednočipových procesorů, úvod do systému přerušení, obsluha přerušení v jazyce C 14. Vývojová prostředí pro programování vestavných aplikací, ladění vestavných aplikací Cvičení Cvičení se soustředí na samostatnou práci studentů, programování zadaných úloh, které zohledňují aktuálně přednášenou látku. Dále budou v průběhu semestru zadány dvě obtížnější úlohy pro samostatné řešení jako seminární práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Cvičení
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit studenty základy algoritmizace a programování v jazyce C. V první části předmětu jsou vyučovány základy jazyka C obecně, ve druhé části jsou vyloženy specifika programování jednočipových procesorů a vestavěných systémů.
Student získá základní znalost algoritmizace a programování konzolových v jazyce C a programování jednočipů.
Předpoklady
Předpokládá se základní znalost práce s osobním počítačem, souborovým systémem, znalost pojmů bit a byte, logické funkce AND, OR a NOT.

Hodnoticí metody a kritéria
Praktická zkouška

Zápočet: Samostatné vyřešení dvou zadaných semestrálních prací. Aktivní účast na cvičeních. Zkouška: Zkouška bude probíhat prakticky, programováním zadaných úloh.
Doporučená literatura
  • Herout, P. Učebnice jazyka C. České Budějovice, 2004. ISBN 80-7232-220-6.
  • Knuth, D.E. The Art of Computer Programming I, III, Adison Wesley, 1997.
  • LOUIS, D. - MEJZLÍK, P. - VIRIUS, M. Jazyky C a C++ podle normy ANSI/ISO. GRADA, Praha, 1999.
  • Wirth, N.:. Algoritmy a štruktúry údajov.. Alfa Bratislava, 1987.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr