Předmět: Údržba a skladové hospodářství

« Zpět
Název předmětu Údržba a skladové hospodářství
Kód předmětu MTI/USH
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zajíček Jaroslav, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod do problematiky údržby a náhradních dílů - historie, vývoj, normy. 2. Údržbové úkony - typy údržby, vztah k rozdělení pravděpodobnosti poruchy. 3. Náklady údržby - kategorie nákladů, problematika výrobních ztrát, souvislost s náhradními díly. 4. Periodická údržba (preventivní a sledování stavu) - výpočet optimální doby periody. 5. Prediktivní údržba a diagnostika - vazba prediktivní údržby na diagnostiku, zjištění stavu zařízení, sledování hodnoty parametru; výpočet optimální doby testování stavu a měření hodnoty diagnostikovatelného parametru. 6. Proaktivní údržba - metody pro aplikaci proaktivní údržby. 7. Problematika logistiky ve vazbě na údržbu zařízení a řízení skladu náhradních dílů. 8. Optimalizace údržby metodou RCM - návrh údržby, výběr kritických zařízení, zpětnovazební schéma sekundárního využití výstupů RCM. 9. Návrh údržby dle požadované hodnoty bezporuchovosti a pohotovosti - údržba jako prostředek zajištění bezpečnosti technických systémů. 10. Způsoby provádění analýz - specifikace a porovnání kvalitativního, semikvantitativního a plně kvantitativního přístupu. 11. Výběrové systémy K z N - návrh systému, způsoby provozování a údržby, výpočet ukazatelů spolehlivosti. 12. Náhradní díly - plánování počtu ND jako prostředku k řízení pohotovosti zajišťované funkce; různé přístupy k řešení podle obrátkovosti. 13. Management údržby a náhradních dílů - způsoby řízení materiálových a lidských zdrojů, sledování a hodnocení ukazatelů údržby, využití outsourcingu. 14. Softwarová podpora plánování a řízení údržby. Cvičení: 1. Základní příklady z pravděpodobnosti a spolehlivosti. 2. Typizace objektů dle možných přístupů v údržbě a dle rozdělení pravděpodobnosti doby do poruchy. 3. Kategorie nákladů úkonů údržby a zajištění náhradních dílů; poměr mezi jednotlivými kategoriemi. 4. Výpočet optimálního intervalu provádění preventivní údržby a sledování stavu zařízení. 5. Výpočet optimálního intervalu testování pro skryté způsoby poruch. 6. Využití analýz bezporuchovosti pro realizaci proaktivní údržby. 7. Riziko plynoucí z počtu skladových náhradních dílů a doby dodání. 8. Návrh údržby zařízení metodou RCM. 9. Návrh údržby zařízení dle předem známých hodnot bezporuchovosti nebo pohotovosti. 10. Porovnání kvalitativního, semikvantitativního a plně kvantitativního přístupu v plánování údržby. 11. Výpočet parametrů spolehlivosti a údržby pro výběrové systémy K z N. 12. Návrh optimálního počtu skladových dílů. 13. Zpětnovazební ovlivnění parametrů údržby a skladového hospodářství. 14. Plánování údržby metodou RCM pomocí SW.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 44 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Údržba, související problematika náhradních dílů a jejich logistické zajištění jsou prostředkem řízení bezporuchovosti a pohotovosti komponent, a tím i jejich funkcí a funkcí nadřazených systémů. Údržbou lze ovlivnit životnost systémů a významně i celkové náklady životního cyklu. Řízení údržby vzhledem k parametru nákladů či k požadované bezpečnosti je nedílnou součástí výrobních i nevýrobních společností, a to bez ohledu na to, zda disponují elektronickými, elektrickými či mechanickými zařízeními. Předmět problematiku údržby a náhradních dílů pojímá komplexně od historického počátku po současné trendy a obsahuje jak přesné matematické výpočetní postupy, tak praktická zjednodušení vhodná především do průmyslové praxe.
Studenti budou seznámeni principy a nástroji řízení údržby a skladového hospodářství s vazbou na ekonomiku a spolehlivost.
Předpoklady
Nespecifikováno.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Zkouška bude provedena kombinací písemné a ústní části. Získání zápočtu je podmíněné maximálně třemi absencemi na cvičeních a úspěšným napsáním písemné práce na konci semestru.
Doporučená literatura
  • Moubray, J.:. Reliability-centred Maintenance.. Butterworth-Heinemann, 1997. ISBN 0-8311-3146-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr