Předmět: Experimentální metody v mechanice

« Zpět
Název předmětu Experimentální metody v mechanice
Kód předmětu NTI/EMM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šidlof Petr, doc. Ing. Ph.D.
  • Bílek Petr, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní pojmy technické pružnosti a pevnosti. 2. Odporová tenzometrie. Zapojení tenzometrů do čtvrtmostu, polomůstku a celého mostu. 3. Měřící karty, hardware a software pro sběr dat. 4. Rovinný ohyb nosníku. 5. Základy práce s NI LabView. Vytvoření jednoduchého měřícího software s pomocí expresních funkcí. 6. Hustoměr - 1. experimentální úloha. 7. Základní pojmy teorie netlumeného kmitání lineární soustavy se soustředěnými parametry. 8. Tlumené kmitání. Vliv osamělé hmoty a lineárního viskózního tlumení na vlastní kmitání vetknutého nosníku - 2. experimentální úloha. 9. Víceosá napjatost. Rovinná napjatost a deformace. Napětí a deformace tlakové nádoby zatížené vnitřním přetlakem. 10. Programování v prostředí NI LabView. Vytvoření měřícího software s použitím základních bloků LabView. Měření deformace stěny tlakové nádoby - 3. experimentální úloha. 11. Krut přímé prizmatické tyče. 12. Realizace momentového klíče na principu měření torze tyče - 4. experimentální úloha. 13. Optické metody pro měření deformací. Rychlostní kamery. 14. Vyhodnocení impaktní zkoušky rychlostní kamerou - 5. experimentální úloha.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 54 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s experimentálními metodami v mechanice elastických těles, zejména s odporovou tenzometrií a optickými metodami měření deformací. Prostřednictvím vhodně zvolených laboratorních úloh se studenti naučí tyto metody aplikovat v konkrétních případech namáhání konstrukcí, provést sběr dat z experimentu do PC, vyhodnocení výsledků a sepsat zprávu z měření. Důraz je kladen na to, aby studenti místo používání hotových přípravků a měřícího software měli možnost realizovat celé měření (počínaje instalací snímačů a konče vytvořením vlastního měřícího software) vlastnoručně. Laboratorní měření jsou doplněna výkladem příslušných partií z technické pružnosti a pevnosti a exkurzemi na výzkumných a vývojových pracovištích.
Kurs umožní orientovat se v problematice experimentálních metod v mechanice elastických těles a získat praktické zkušenosti s měřením deformací. Studenti si osvojí základy technické pružnosti a pevnosti, naučí se instalovat snímače, sestavit jednoduchý měřící řetězec, vyhodnotit naměřená data a sepsat zprávu z měření.
Předpoklady
Nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná práce

Zápočet: Aktivní účast na cvičeních. Vypracování semestrálních projektů a jejich obhájení.
Doporučená literatura
  • Manuály a webové stránky výrobců a dodavatelů měřících technik a zařízení.
  • Klaboch, L. Experimentální metody I., Skriptum.. ČVÚT Praha, 1982.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Studijní plán (Verze): Mechatronika (2016) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní