Předmět: Zobrazovací systémy

» Seznam fakult » FM » NTI
Název předmětu Zobrazovací systémy
Kód předmětu NTI/ZOS*Z
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky Každý školní rok
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Schovanec Petr, Ing. Mgr. Ph.D.
  • Liederhausová Darina, Ing. Ph.D., Ing.Paed.IGIP
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Teorie procesu zobrazení. Principy snímání obrazu. Technické prostředky snímání obrazu. 2. Základy optiky. Čočky a objektivy. 3. Digitalizace obrazového signálu a technické prostředky - frame grabbery. Typy kamer - analogové a digitální a jejich základní údaje a charakteristiky. 4. Grafické obrazové formáty - šedotónové, binární, černobílé, barevné. Vektorová a rastrová grafika. 5. Předzpracování obrazu a metody jeho zlepšení. Převodní tabulky (LUT), změna jasu a kontrastu, úprava histogramu. 6. Základní filtry pro úpravu obrazu, horní a dolní propust, hledání hran v obraze, konvoluční a gradientní filtry. Základní metody segmentace. 7. Základy binární morfologie. Pokročilé morfologické metody. Metody vyhledávání útvarů v obraze. 8. Dvourozměrná korelace, metody vyhledávání vzorů v obraze. 9. Zobrazovací systémy v lékařství. TV zobrazovací systémy, norma PAL, NTSC. 10. Endoskopické zobrazovací systémy, fibroskopy, videoskopy. 11. Infračervené zobrazovací systémy, detektory IR záření, základní principy a konstrukce. 12. RTG zobrazovací systémy, principy a užití. 13. Konvenční gama zobrazovací systémy. 14. Ultrazvukové zobrazovací systémy, odraz a lom ultrazvukové vlny, geometrické zkreslení ultrazvukového zobrazení. Cvičení: Optika, zobrazovací rovnice, pozorovací úhel, parametry objektivů. Analogové kamery a připojení k počítači, tabulka nastavení kamer. Číslicové kamery a připojení k počítači Program Imaq Vision Builder. Základy práce. Vytváření skriptů. Převodní tabulky pro změnu parametrů obrazu, histogram. Práce s filtry pro úpravu obrazu. Hledání hran v obrazu. Porozumění obrazu. Hledání vzorů v obrazu - diagnostika. Práce s endoskopem, vyhodnocení obrazu endoskopu. Zpracování obrazu z lékařství.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Demonstrace, Laboratorní praktika
  • Semestrální práce - 34 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 15 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 45 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní informace o zobrazovacích systémech ve zdravotnictví. Studenti se seznámí se základy optiky, základy snímání obrazu a digitálních kamer, základy analýzy a metodami úpravy obrazu, binární morfologií a filtracemi obrazu v obrazové a frekvenční oblasti. Dále budou probrány základy 3 zobrazovacích metod - ultrazvukové, rentgenové CT a magnetické resonance.
Student získá základní informace o problematice diagnostických postupů a vyhodnocení o propojení diagnostických lékařských přístrojů s počítačem a seznámí se základními matematickými postupy zpracování diagnostických veličin a jejich implementací na počítači.
Předpoklady
Základní znalosti matematiky a počítačů.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočet: Aktivní účast (fyzická i duševní) na cvičeních, vypracování zadaných úloh.. Zkouška: písemná + ústní
Doporučená literatura
  • Hlaváč, V., Sedláček, M.:. Zpracování signálů a obrazů.. Praha, vydavatelství ČVUT, 2005.
  • Klíma a kol.:. Zpracování obrazové informace. ČVUT, skripta, 1999.
  • Rozman, J. a kol. Elektronické přístroje v lékařství. Academia, Praha, 2006.
  • Svatoš, J.:. Zobrazovací systémy v lékařství. ČVUT skripta, 1998.
  • Zuna, I., Poušek, L. Úvod do zobrazovacích metod v lékařské diagnostice. ČVUT, skriptum, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Biomedicínská technika (12) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní