Předmět: České drama a divadlo

» Seznam fakult » FP » KCL
Název předmětu České drama a divadlo
Kód předmětu KCL/ČDD-B
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Futtera Ladislav, PhDr.
Obsah předmětu
V prvních seminářích budou studenti formou výkladu vyučující seznámeni s žánrovými uměleckými tendencemi v českém dramatu a divadle v první polovině 20. století: " naturalismus, symbolismus a impresionismus v dramatu " drama historické " expresionistická dramatika " jevištní civilismu " oficiální linie meziválečného divadelnictví (F. Langer, bratři Čapkové) " avantgardní divadlo. Do druhé, podstatně rozsáhlejší části kurzu se aktivně zapojí sami studenti referáty na zvolené téma z českého dramatu a divadla druhé poloviny 20. století: absurdní drama, postmoderní dramatika, autorská studiová divadla tzv. malých forem atd. Vybraná dramatická tvorba bude sledována prostřednictvím divadla (jako organismu), které se touto tvorbou dramaturgicky inspirovalo, protože situace divadla přímo či nepřímo podmiňuje situaci dramatu. A není jistě náhodou, že každý osobitý divadelní organismus si zvláště v šedesátých letech nalezl svého dramatika. Divadla, jimž bude věnována pozornost v jednotlivých seminářích, jsou: " Divadlo ABC, Satirické divadlo Večerní Brno (J. Werich, M. Horníček; E. Sokolovský, L. Černík) " Divadlo Na zábradlí (J, Grossman, V. Havel) " Divadlo Za branou (O. Krejča, K.Kraus, J. Topol) " Činoherní klub (L. Smoček, J. Vostrý)) " Semafor (I. Vyskočil, J. Suchý, J. Šlitr, M. Šimek, J, Grossmann) " Tzv. Nedivadlo I. Vyskočila " Studio Ypsilon (J. Schmid) " Divadlo Járy Cimrmana (Z. Svěrák, J. Šebánek, L.Smoljak) " Divadlo Husa na provázku (B. Srba, P. Scherhaufer, Z. Pospíšil, E. Tálská, P. Oslzlý, V. Morávek aj.). Povinná literatura: CÍSAŘ, Jan. Přehled dějin českého divadla. Praha: Akademie múzických umění v Praze,2006. Dějiny českého divadla III,IV. Praha: Academia,1977, 1983. JANOUŠEK, Pavel. Rozměry dramatu. Praha : Panorama, 1989. ISBN 80-7038-091-8. JANOUŠEK, Pavel. Drama jako metodologický problém, In: O poetice literárních druhů, Praha: ÚČL AV ČR, 1995. ISBN 80-85778-10-6. JUST, Vladimír. Divadlo v totalitním systému. Praha: Academia 2010. ISBN 978-80-200-1720-8. Doporučená literatura: BROCKETT, Oscar, G. Dějiny divadla. 3. vyd. Praha : Nakladatelství LN, 2008. ISBN 978-80-7106-576-0. CZECH, Jan. Filozofie dramatu. Praha : Scéna, 1991. ISBN 80-85214-04-1. HOFFMANN, Bohuslav. České drama a divadlo ve druhé polovině 20. století. Ukázky s komentáři. Praha : Blug, 1996. ISBN 80-85635-12-7. JANOUŠEK, Pavel. Studie o dramatu. Praha-Jinonice : H&H, 1993. ISBN 80-85778-04-1. JUST, Vladimír. Proměny malých scén. Praha : Mladá fronta, 1984. LUKEŠ, Milan. Umění dramatu. Praha : Čs. spisovatel, 1987. VELTRUSKÝ, Jiří. Drama jako básnické dílo. Brno : Host, 1999. ISBN 80-86055-60-4. ZICH, Otakar. Estetika dramatického umění. 2. vyd. Praha : Panorama, 1987. Studijní pomůcky: Pro předmět je připravena e-learningová studijní opora, která je dostupná na https://elearning.fp.tul.cz; obsahuje: a) seznam dílčích témat b) literaturu k tématům c) poznámky k tématům d) test Stream videa

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu České drama a divadlo je seznámit studenty s vývojem moderní české divadelně dramatické kultury od počátku dvacátého století až po současnost. Pozornost je zaměřena na postižení vývojové dynamiky sledovaného období, zejména na tendenci postupného odklonu od preferování literárních forem dramatického textu jako základu divadelního projevu k akcentování divadelní poetiky a specifičnosti divadla, tedy k preferování divadelnosti.
Cílem předmětu České drama a divadlo je seznámit studenty s vývojem moderní české divadelně dramatické kultury od počátku dvacátého století až po současnost. Pozornost je zaměřena na postižení vývojové dynamiky sledovaného období, zejména na tendenci postupného odklonu od preferování literárních forem dramatického textu jako základu divadelního projevu k akcentování divadelní poetiky a specifičnosti divadla, tedy k preferování divadelnosti.
Předpoklady
LIP-B

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast v seminářích; prezentace zvoleného tématu; seminární práce na zvolené téma a její obhájení, případně herecká etuda vycházející z poetiky zvoleného divadla či z vlastního výběru.
Doporučená literatura
  • Viz obsah předmětu.
  • Viz obsah předmětu.
  • Viz obsah předmětu.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr