Předmět: Didaktické dovednosti pro OV 1

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Didaktické dovednosti pro OV 1
Kód předmětu KFL/DDO1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Podzimek Michal, PaedDr. ICLic. Th.D, Ph.D.
  • Hrabáková Luďka, PhDr. Ph.D.
  • Václavíková Lenka, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Semináře: 1.Rozvoj argumentačních dovedností ve výchově k občanství a základů společenských věd: způsoby vhodné argumentace, chyby v argumentaci, rozpoznání manipulace v argumentaci, způsoby odmítnutí manipulace - praktické ukázky. 2.Rozvoj rétorických a prezentačních dovedností ve výchově k občanství a základů společenských věd: srozumitelné formulování sdělení, způsoby poutavé prezentace, udržení pozornosti posluchačů, kritéria hodnocení prezentace - praktické ukázky. 3.Nácvik umění diskutovat ve výuce výchovy k občanství a základů společenských věd: výběr vhodných témat k diskusi, pravidla a zákonitosti diskuse, jak tolerovat odlišné názory, nácvik diskuse. 4.Nácvik umění diskutovat ve výuce výchovy k občanství a základů společenských věd: kultivované prosazování vlastního názoru, vedení efektivního rozhovoru, řízení skupinové diskuse, nácvik moderování diskuse. 5.Aktivity vhodné ke zlepšení spolupráce ve třídě v hodinách výchovy k občanství a základů společenských věd: strategie a principy tvoření skupin, zásady skupinové práce v praxi. 6.Motivační aktivity a aktivity vedoucí k posílení důvěry a zlepšení komunikace ve třídě: dramatické a herní prvky ve výuce, praktické ukázky jejich využití v hodinách Výchovy k občanství a Základů společenských věd. 7.Evaluace a sebe-evaluace žáků v hodinách: moderní formy a metody zkoušení a klasifikace, slovní hodnocení, praktické ukázky sestavování a hodnocení didaktických testů v hodinách výchovy k občanství a základů společenských věd. 8.Respekt jako základní nástroj výchovy I: porozumění základním principům respektu a jeho procvičení, prohloubení porozumění různých typů vztahů a situací, respekt v hierarchii, hraní rolí. 9.Respekt jako základní nástroj výchovy II: nácvik projevů porozumění a technik k uplatnění v práci s dětmi i dospělými 10.Genderová senzitivita ve školním prostředí: porozumění stereo-typizaci, akceptace různorodosti, praktická procvičování práce se sebou i s dětmi, nácvik možností a postupů. 11.Zdraví jako součást bio-psycho-sociální rovnováhy člověka: porozumění základním aspektům problematiky, nácvik sebereflexe, kontextualizace a aplikace. 12.Krizové situace a jejich řešení: základy krizové intervence, pravidla a jejich praktické ukázky. 13.Řešení komunikačních nedorozumění, transparentnost v komunikaci: praktické ukázky možných postupů. 14.Konfliktní situace ve školním prostředí a jejich řešení: porozumění základním principům konfliktu a postupů řešení ve školní praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Didaktický kurz posiluje kompetence budoucích učitelů předmětu Výchovy k občanství či Základů společenských věd apod. V předmětu je věnována pozornost didaktické problematice u vybraných témat. Náplň seminářů odpovídá požadavkům Rámcově vzdělávacích plánů pro II. stupeň ZŠ a zaměřuje se na především na oblasti rozvoje argumentačních a dalších dovedností, především schopností diskutovat a spolupracovat, respektu a řešení krizových a konfliktních situací. Semináře především upevní a prohloubí didaktické dovednosti. Student si vyzkouší potřebné didaktické postupy z pozice žáka a skrze praktické ukázky si je nacvičí.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Aktivní účast na seminářích. Referát/prezentace.
Doporučená literatura
  • BRINK-BUDGEN, Roy van den. Critical thinking for students: learn the skills of critical assessment and effective argument. Oxford: 2004. ISBN 1-85703-634-4..
  • Kasíková, Hana. Kooperativní učení, kooperativní škola. Praha, Portál, 2016.ISBN 978-80-262-0983-6..
  • KLAPETEK, Milan. Komunikace, argumentace, rétorika. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2652-6..
  • KOLÁŘ, Zdeněk a Renata ŠIKULOVÁ. Hodnocení žáků. 2. vyd. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-2834-6..
  • ŽANTOVSKÁ, Irena. Rétorika a komunikace. Praha: Dokořán, 2015. ISBN 978-80-7363-712-5..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr