Předmět: Dějiny náboženských tradic světa 1

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Dějiny náboženských tradic světa 1
Kód předmětu KFL/DNT1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Podzimek Michal, PaedDr. ICLic. Th.D, Ph.D.
Obsah předmětu
1. Spiritualita a tradice, společné prameny židovské i křesťanské víry 2. Zrod monoteistické koncepce a Bůh jakožto aseitivní bytí 3. Bůh stvořitel, problematika kreacionistických představ 4. Biblické dějiny, starozákonní revelace - biblický mýtus a patriarchální doba 5. Biblické dějiny, starozákonní revelace - od exodu po dobu království 6. Mesiánská proroctví v době exilů, helénské období, zrod rabínského judaismu 7. Ježíš z Nazareta, život, učení a teologie evangelií 8. Teologie církví a nauka o svátostech - ekléziologie a sacramentologie 9. Problém "boží milosti" a rozdělení západního křesťanstva 10. Dějiny rabínského judaismu po letopočtu a jeho relace k okolnímu světu 11. Teologická východiska a dějiny křesťanstva, starověk a středověk 12. Teologická východiska a dějiny křesťanstva, novověk a současný stav 13. Židovská a křesťanská eschatologie, nacionální a univerzalistické tendence

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Příprava na zápočet - 40 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět propedeuticky uvádí do problematiky víry a vyznání židovské a křesťanské spirituality. Klade si za cíl seznámit s východisky a teologiemi těchto náboženství a především s tradicí, kterou tato náboženství vložila do základu kulturních a etických principů současné evropské a potažmo celé Západní společnosti. Dějiny a hlubší kontextuální problematiku těchto náboženství následně rozvíjejí další volitelné předměty (např. Dějiny křesťanství či ?.), které na tento povinně volitelný předmět navazují.

Předpoklady
LMS Moodle kurz Dějiny filosofie náboženství 2: https://elearning.fp.tul.cz/course/view.php?id=353

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Povinná účast na přednáškách, práce se studijní oporou, závěrečný písemný test.
Doporučená literatura
  • https://elearning.fp.tul.cz/course/view.php?id=353.
  • PODZIMEK, Michal. Judaismus a křesťanství: (religionistika II.). Vyd. 1. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2006. 109 s. ISBN 80-7372-107-4..
  • PODZIMEK, Michal. Syntéza věrouky. Vyd. 1. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2008. 105 s. ISBN 978-80-7372-300-2..
  • RENDTORFF, R.. Hebrejská bible a dějiny: úvod do starozákonní literatury. Vyd. 2. Praha: Vyšehrad, 2000, 375 s. ISBN 80-7021-369-8..
  • STEMBERGER, G. Klasické židovství: kultura a historie rabínské doby. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2011, 237 s. Světová náboženství (Vyšehrad). ISBN 978-80-7429-185-2..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr