Předmět: Etika v biomedicínských oborech

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Etika v biomedicínských oborech
Kód předmětu KFL/EBOB
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Trčka Michal, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod: Úvod do odborných metod morálního uvažování. 2. Základní etické teorie: Utilitarismus, libertarianismus, deontologická etika, komunitarismus. 3. Bioetika: Úvod do transdisciplinárního přístupu, hlavních oblastí a témat bioetiky. 4. Experimenty na zvířatech: Etická reflexe vztahu ke zvířatům jako k pokusným objektům. 5. Bioetika a genotechnologie: Úvod k etické problematice genotechnologií. Semináře: Tento základní rámec bude doplněn o příspěvky studentů (prezentace/referáty), které budou zadány s ohledem na specializaci studentů. 1. Logika a etika: Etické dilema, myšlenkový experiment a základy argumentačních dovedností. 2. Základní etické teorie: Argumentace z pozice utilitarismu, libertarianismu, deontologické etiky, komunitarismu. 3. Bioetika a bioinženýrství: Aplikace etických teorií na vybraná etická dilemata bioetiky a bioinženýrství. 4. Bioetika a experimenty na lidech a na zvířatech: Morální limity experimentování s lidmi a s ostatními zvířaty. 5. Genotechnologie: Vybrané etické problémy v oblasti využití genotechnologií. 6. Etická dilemata tkáňového inženýrství: Aplikace etických teorií na vybraná etická dilemata v tkáňovém inženýrství. 7. Profesní etika: Kritická analýza současného pohledu na etiku v biomedicínských oborech; rozbor problematických aspektů etických kodexů.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
V kurzu se studenti seznámí s etikou a bioetikou, jejich základními teoretickými přístupy. Předmět studenty uvede mezi základní etické problémy bioetiky, ale také specifické etické souvislosti budoucího profesního zaměření (bioinženýrství). V seminárních částech bude vedle odborných znalostí bioetiky a etiky pro bioinženýrství procvičována schopnost logické konstrukce tvrzení, argumentace a hodnotových soudů, dále schopnost diskutovat a obhajovat své názory, ať už v oblasti etických dilemat nebo při řešení myšlenkových experimentů.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Četba povinné literatury. Seminární práce s prezentací/referátem. Plnění průběžných úkolů (interpretace textů zadaných v seminářích). Písemný test.
Doporučená literatura
  • BRYANT J., BAGOTT L. A., VELLE L., SEARLE J. (eds.). Bioethics for Scientists. John Wiley & Sons Ltd. 2002. ISBN: 0-471-49532-8..
  • FRIZE, M. Ethics for Bioengineers. Morgan & Claypool Publishers 2011. ISBN 9781608453702..
  • SINGER, P. Ethics. Oxford: Oxford University Press, 1994. Oxford readers. ISBN 0-19-289245-2..
  • SINGER, P. Practical Ethics. Cambridge: Cambridge University Press, 2011. ISBN 978-0-521-70768-8..
  • SINGER, Peter. Practical Ethics. Cambridge: Cambridge University Press 2011. ISBN 978-0-521-70768-8..
  • VARELLO, D. A. Biomedical Ethics for Engineers: Ethics and Decision Making in Biomedical and Biosystem.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr