Předmět: Etika

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Etika
Kód předmětu KFL/ETI19
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Trčka Michal, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1.Úvod: morální principy a základní členění etiky 2.Podmíněnost jednání: svoboda, determinace a morální jednání 3.Liberální motivy v etických teoriích: utilitarismus a libertarianismus 4.Deontologie: povinnosti k morálnímu imperativu 5.Postmoderna a relativismus: kritické koncepty postmoderny 6.Etika ctnosti a komunitarismus: Od Aristotelské etiky k vybraným podobám současného komunitarismu. 7.Analytická etika: Úvod do analytické etiky 8.Bioetika: Úvod do transdisciplinárního přístupu a témat bioetiky 9.Práva zvířat: Obor "Human-Animal Studies" z perspektivy etiky 10.Spotřebitelská etika: Fenomén tzv. "tržní společnosti" 11.Environmentální hodnoty: Environmentální etika v 21. století 12.Klimatická změna: Klasické a aktuální etické koncepty ve vztahu k problematice klimatických změn. 13.Migrace a integrace: Současné debaty na poli etiky imigrace 14.Globální etika: Etické principy v éře globalizace Semináře: 1.Bioetika: Problematika klinické smrti, eutanázie, interrupce, asistovaná reprodukce 2.Práva zvířat: Morální status ostatních zvířat, morální problematika chovu a experimentů 3.Spotřebitelská etika: Spotřebitelská práva a hodnoty v tzv. "tržní společnosti" 4.Environmentální hodnoty: Od konceptu udržitelného růstu k udržitelnému nerůstu 5.Klimatická změna: Emise a globální spravedlnost, kvóty pro emise, ekologická daň 6.Migrace a integrace: Právo na vstup, pobyt a členství. 7.Globální etika: Vybrané otázky globální spravedlnosti.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz ve své první části (sedm prvních přednášek) seznámí studenty s etikou jakožto praktickou filosofickou disciplínou, a jejím mezioborovým přesahem. Budou zde proto představeny hlavní etické koncepce a jejich argumentace. Na tuto první část kurzu plynule naváže oblast aplikované etiky (applied ethics, practical ethics) v širším kontextu společenských věd. Přednášky této praktické části kurzu budou doplněny semináři s ukázkami současné praxe v otázkách aplikované etiky.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Četba povinné literatury Seminární práce s prezentací/referátem Plnění průběžných úkolů (interpretace textů zadaných v seminářích) Písemná zkouška
Doporučená literatura
  • JIRSA, Jakub et al. Přístupy k etice III. Praha: Filosofia, 2017. ISBN 978-80-7007-482-4..
  • KOHÁK, Erazim. Svoboda, svědomí, soužití: kapitoly z mezilidské etiky. Praha SLON, 2004. ISBN 80-86429-35-0..
  • PODZIMEK, Michal. Principy morality: studijní texty. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2010. ISBN 978-80-7372-566-2..
  • SANDEL, Michael J. Spravedlnost: co je správné dělat. Překlad Tomáš Chudý. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015. ISBN 978-80-246-3065-6..
  • SINGER, Peter. Ethics. Oxford: Oxford University Press, 1994. Oxford readers. ISBN 0-19-289245-2..
  • SINGER, Peter. Jeden svet: etika globalizácie. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2006. ISBN 80-8061-234-X..
  • THOMPSON, Mel. Přehled etiky. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-806-6..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr