Předmět: Problematika menšin

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Problematika menšin
Kód předmětu KFL/PRM19
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jetmarová Jana, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1.Základní pojmy I: kultura, identita, etnická identita, etnicita, etnikum 2.Základní pojmy II: nacionalismus, národ a národní stát, menšiny a moderní národní stát 3.Modely interetnického soužití: amalgamace, asimilace, integrace, kulturní pluralismus, multikulturalismus 4.Židé v ČR: historický kontext a politiky vůči židovské minoritě, norimberské zákony a holocaust 5.Romové v ČR: historický kontext a politiky vůči Romům, romský holocaust 6.Vietnamci v ČR: historický kontext, Vietnamci jako kulturní a náboženská minorita, zvyky a tradice 7.Muslimové v ČR a v Evropě: historický kontext, současná migrační situace Semináře: 1.Základní pojmy I: kulturní stereotypy, etnocentrismus, etnický konflikt 2.Základní pojmy II: rasa a rasismus, "vědecké" základy rasových teorií, segregace, sociální exkluze, marginalizace 3.Modely interetnického soužití: sociální inkluze, dimenze sociální integrace 4.Židé v ČR: Židé jako kulturní a náboženská minorita, zvyky a tradice 5.Romové v ČR: romství, romské zvyky a tradice, subetnické členění Romů, romská etnicita, Romové a kultura chudoby 6.Vietnamci v ČR: problematika identity druhé generace Vietnamců v ČR 7.Muslimové v ČR a v Evropě: rodina a genderové role v islámu

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz problematika menšin studující seznámí jak s teoretickým vymezením studia etnických, kulturních a náboženských minorit, tak s vybranými etnickými, kulturními a náboženskými menšinami na území ČR i v širším evropském kontextu. Kurz bude rozdělen do dvou částí, teoreticko-propedeutického bloku a prakticko-deskriptivní části. V prvním z těchto bloků bude pozornost věnována vymezení klíčových pojmů (kultura, identita, etnicita a etnikum, národ a nacionalismus, rasa a rasismus atd.) a seznámení se základními modely interetnické a interkulturní koexistence. Druhý blok bude věnován problematice židovské, romské, vietnamské a muslimské minority v ČR a v Evropě.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Aktivní účast na seminářích Vypracování konspektu vybrané literatury Závěrečný písemný test
Doporučená literatura
  • ANDERSON, Benedict. Představy společenství: Úvahy o původu a šíření nacionalismu. Praha: Karolinum. 2008. ISBN 978-80-246-1490-8..
  • BARŠA, Pavel. Politická teorie multikulturalismu. Vyd. 2. Brno: CDK (Centrum pro studium demokracie a kultury), 2003. ISBN 80-7325-020-9..
  • ERIKSEN, Thomas Hylland. Antropologie multikulturních společností: rozumět identitě. Praha: Triton, 2007. ISBN 978-80-7254-925-2..
  • GELLNER, Ernest. Národy a nacionalismus. Praha: Josef Hříbal, 1993. ISBN ISBN 80-900892-9-1..
  • NEČAS, Ctibor. Romové v České republice včera a dnes. Olomouc: Univerzita Palackého, 1999. ISBN 80-7067-952-2..
  • OSTŘANSKÝ, Bronislav. Malá encyklopedie islámu a muslimské společnosti. Praha: Libri, 2009. ISBN 978-80-7277-404-3..
  • ŠIŠKOVÁ, Tatjana. Výchova k toleranci a proti rasismu. Praha: Portál, 2008. ISBN 80-7367-182-4..
  • UHEREK, Zdeněk. Cizinecké komunity z antropologické perspektivy: vybrané případy významných imigračních skupin v České republice. Praha: Etnologický ústav AVČR, 2008. ISBN 978-80-87112-12-0..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr