Předmět: Metody a techniky sociálně vědního výzku

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Metody a techniky sociálně vědního výzku
Kód předmětu KFL/TMV
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Úvod do sociálněvědního výzkumu, vymezení terminologie, odlišení laického a výzkumného poznávání, výzkumné strategie: kvalitativní, kvantitativní a smíšené. 2) Základní výzkumné postupy: vymezení předmětu a objektu výzkumu, stanovení výzkumné otázky, formulace hypotéz, operacionalizace. 3) Kvantitativní výzkumné strategie: určení výběrového souboru, základní a výběrový soubor, cílová populace, způsoby výběru vzorku (náhodný výběr, reprezentativní vzorek, kvótní výběr atd.). 4) Techniky sběru dat: pozorování, dotazníkové šetření a jeho vyhodnocení. 5) Kvalitativní výzkumné strategie: desk research, vstup do terénu, pozorování, zúčastněné pozorování, rozhovor a jeho typy. 6) Tvorba dat a jejich vyhodnocení, interpretace výsledků a stanovení závěrů, případové studie, kazuistiky. 7) Praktické náležitosti výzkumu: příprava a realizace terénního sběru dat, etické aspekty výzkumu, informovaný souhlas, anonymizace, ochrana informantů, etické otázky publikace výsledků výzkumu. Semináře: 1) Základní typy sociálně vědního výzkumu (základní, aplikovaný, akční atd.). 2) Postupy při tvorbě hypotéz a formulování výzkumné otázky. 3) Problematika kvantifikace a její limity, úskalí při tvorbě dotazníku a formulování otázek, typy otázek. 4) Uvedení do statistického zpracování dat. 5) Strategie při vstupu do terénu, ?gate keeper? a klíčový informant, způsoby fixace, transkripce a interpretace dat, problematika pozicionality výzkumníka. 6) Čtení výsledků kvalitativních výzkumů, limity zobecnění. 7) Předvýzkum a jeho reflexe.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit posluchače jak se základními principy sociálněvědního výzkumu obecně, tak se specifiky výzkumu prováděného v kontextu sociální práce. Pozornost bude zaměřena na základní metodologické postupy a na techniky, umožňující jejich aplikaci v terénu. Studující se naučí stanovit výzkumný problém, formulovat výzkumné otázky či hypotézy, zvolit zkoumanou skupinu a definovat výzkumný vzorek, pomocí vhodných metodologických postupů získat v terénu data a adekvátně je interpretovat a zapracovat do výzkumné zprávy. V rámci své specializace se studující se naučí rozlišovat principy základního a aplikovaného výzkumu zejména s ohledem na potřeby sociální práce jako profese. Zvláštní pozornost bude věnována etickým aspektům sociálněvědního výzkumu. Kurz je veden po dvou osách: studující jsou jednak teoreticky seznámeni s metodologií terénního šetření, jednak vytvářejí vlastní výzkumný projekt, který realizují v terénu a jehož výsledky prezentují v rámci zadané semestrální práce.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Vypracujete projekt výzkumného šetření (za něj bude udělen zápočet), následně v terénu provedete předvýzkum a napíšete jeho reflexi (která bude, spolu s celkovou koncepcí výzkumu, hodnocena známkou). Témata výzkumu jsou libovolná, jejich volba bude specifikována v průběhu výukových setkání 29.9. a 27. 10. 2023. Termíny pro odevzdání úkolů: projekty výzkumného šetření budeme společně prezentovat a debatovat o nich v rámci našeho druhého setkání 27. 10. Prosím proto o jejich odevzdání v powerpointové podobě do 25. 10. 2023, posílejte na email jana.jetmarova@tul.cz. Reflexi předvýzkumu prosím zaslat rovněž na email nejpozději do 20. 12. 2023. Úkoly posílejte s označením TMV projekt nebo TMV předvýzkum v předmětu mailu.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr