Předmět: Úvod do politické a ekonomické antropologie

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Úvod do politické a ekonomické antropologie
Kód předmětu KFL/UPEA
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jetmarová Jana, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Co je politika. Co je ekonomika. Zkoumání politiky a ekonomikyz antropologické perspektivy. 2. Politické instituce, jejich vznik a vývoj. Společnosti akefální a centralizované. Stát. Teorie vzniku státu. Moderní státy a nacionalismus. 3. Tradiční ekonomická antropologie (skupiny, kmeny, náčelnictví a státy; feudální společnosti a vznik moderního státu). 4. Neoklasická ekonomická teorie. Marxistická ekonomická teorie. Poučení z druhé světové války. 5. Autorita, moc a násilí ve společnosti. Různé přístupy ke studiu moci. Vláda a vůdcovství, společenská kontrola. 6. Ideologie. Kritické teorie. K, Marx, K. Mannheim, L. Althusser. Hegemonie. A. Gramsci, E. Laclau. 7. Kolonialismus. Teorie světového systému(I. Wallerstein). Dependenční teorie. Postkolonialismus. Nerovný rozvoj. Vznik a rozvoj světového ekonomického systému (cukr a otroctví, koření, čaj a opium). 8. Politická moc a ideologie v postindustriální společnosti. Neoliberalismus. Prekarizace, prekarita a prekariát. Citadely, slumy a robotárny. Mezinárodní finanční instituce. 9. Rezistence a hledání alternativ. Antiglobalizační hnutí, lokální ekonomiky a samosprávy. Postneoliberalismus v Latinské Americe. 10. Modely: trhy, hodnota a vlastnictví;dary a směna. Ekonomické alternativy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Příprava na zápočet - 28 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 30 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout posluchači základní představu o politické a ekonomické antropologii jako subdisciplíně sociální (kulturní) antropologie a sociologie, o jejích možných aplikacích při studiu současných společenských procesů a dynamiky vývoje soudobé společnosti. Studující se seznámí s možnými teoretickými východisky pro zkoumání vztahů mezi ideologií, mocí, ekonomikou a politikou v současných společnostech.Teoretický výklad bude opřen o vybrané případové studie.
Posluchači získají základní představu o politické a ekonomické antropologii jako subdisciplíně sociální (kulturní) antropologie a sociologie. Budou schopni adekvátně teoreticky zakotvené kritické analýzy společenských fenoménů spjatých se socioekonomickými nerovnostmi a jejich ideologickými
Předpoklady
Posluchači získají základní představu o politické a ekonomické antropologii jako subdisciplíně sociální (kulturní) antropologie a sociologie. Budou schopni adekvátně teoreticky zakotvené kritické analýzy společenských fenoménů spjatých se socioekonomickými nerovnostmi a jejich ideologickými

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Aktivní účast na přednáškách a seminářích, úspěšné absolvování závěrečného testu, vypracování seminární práce na zadané téma.
Doporučená literatura
  • Balandier, G. Politická antropologie. Praha: Dauphin, 1999..
  • Graeber, D. Dluh: prvních 5000 let. Brno: BizBooks, 2012..
  • KELLER, J. Tři sociální světy: sociální struktura postindustriální společnosti. Praha: Sociologické nakladatelství , 2011. ISBN 978-80-7419-044-5.
  • Polanyi, K. Velká transformace. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2006..
  • Schumpeter, J. A. Kapitalismus, socialismus a demokracie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2004..
  • Žižek, S. Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška - aneb proč musela utopie liberalismu zemřít dvakrát. Praha: Rybka Publishers, 2011..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr