Předmět: Úvod do religionistiky

» Seznam fakult » FP » KFL
Název předmětu Úvod do religionistiky
Kód předmětu KFL/UR19
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Václavík David, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1.Úvod: představení kurzu 2.Jak studovat náboženství: základní přístupy ke studiu náboženství - teologický, filosofický, religionistický 3.Co je to náboženství I: hlavní modely náboženství v akademickém studiu - substanční a funkcionální model 4.Co je to náboženství II: hlavní modely náboženství v akademickém studiu - hermeneutický a kognitivní model 5.Náboženství jako explanační systém: mýtus a mýtické myšlení 6.Náboženství jako jednání: rituál a jeho podoby 7.Náboženství v historické perspektivě: pozitivisticko-evoluční paradigma a vývoj náboženství 8.Náboženství v sociologické perspektivě: náboženství jako součást sociálního systému, proměny náboženství v moderní společnosti 9.Náboženství a politika: náboženství a legitimizace politického řádu, náboženství a konflikt 10.Náboženství jako kulturní fenomén: Kontextualita náboženství a fenomén náboženského pluralismu 11.Náboženství a prožitek: Základy psychologie náboženství 12.Specifické náboženské fenomény I: Politická náboženství 13.Specifické náboženské fenomény II: Náboženský fundamentalismus 14.Závěrečné shrnutí

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit jeho frekventaty s základními problémy a metodologickými přístupy, s nimiž je spojené akademické stadium náboženství (religionistika) a představit tak fenomén náboženství v širší sociokulturní perspektivě. Frekventanti tak budou postupně seznamovány jak s tzv. modely náboženství, tak s klíčovými religionistikcými kategoriemi a pojmy, take s jednotlivými perspektivami studia náboženství, které jej umožnují studovat jako historický, kulturní, sociální či symbolický fenomén.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Plnění průběžných úkolů Závěrečný test
Doporučená literatura
  • HORYNA, Břetislav. Úvod do religionistiky. Praha: Oikoymenh, 1994. ISBN 80-85241-64-1..
  • Paden, William E. Bádání o posvátnu. Náboženství ve spektru interpretací. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita, 2002. 179 s. ISBN 80-210-2977-3..
  • PALS, Daniel. Osm teorií náboženství. Praha: ExOriente, 2015. ISBN 978-80-905211-2-4..
  • SEGAL, Robert. Stručný úvod do teorie mýtu. Praha: ExOriente, 2017. ISBN 978-80-905211-3-1..
  • Waardenburg, Jacques. Bohové zblízka : systematický úvod do religionistiky : Des dieus qui se rapprochent : introduction systématique a la science des religions (Orig.) : Religionen und Religion : systematische Einführung in die Religionswissenschaft (Orig.). Translated by Břetislav Horyna - Dalibor Antalík. Vyd. 1. Brno : Masarykova univerzita, 1997. 163 s. ISBN 80-210-1445-8..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr