Vyučující
|
-
Kasper Tomáš, prof. PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Teorie výchovy - postavení disciplíny v pedagogice a její význam pro učitele a pro utváření vychovatelského a vyučovacího stylu učitele, pedagoga; kultura, časovost, přírodní "zákony" a výchova/vzdělávání 2. Individuální a společenské faktory ve výchově: individuální psychologie a výchova, spolupráce ve výuce, kolektivní výchova, kooperativní škola, Daltonský systém, kultura a výchova/vzdělávání (Dilthey, duchovědná pedagogika); spiritualismus a pedagogika - R. Steiner, M.Montessori a současné spirituální proudy ve výchově; pedagogika filozofická a exaktní - experimentální pedagogika a měření v pedagogice 3. Svoboda a autorita ve výchově a vzdělávání - svobodná výchova (J.J.Rousseau, E. Key, C. Rediie, H. Lietz, G. Wyneken, antipedagogika, "kritická" pedagogika, současné neoliberální pohledy na výchovu/vzdělávání); "volná" škola (hnutí Volná myšlenka a škola), autorita, řád a škola, demokratická škola 3. Vnitřní a vnější podmínky ve výchově a vzdělávání (škola-jedinec-společnost): psychoanalytické kontexty a výchova/vzdělávání, evoluce a výchova; přírodní škola (učení venku, eubiotika a eugenika a pedagogika); pozitivismus a jeho dopady na vzdělávání; zdravá škola (od filantropismus po současné směry) 4. Škola pro život a životem - aktivní formy výchovy a vzdělávání, činná škola, pedagogický pragmatismus, projektová výuka; interpretace přírodního a kulturního dědictví ve výchově a vzdělávání; aktivní učení - badatelství ve vzdělávání a výchově (pedagogický konstruktivismus) 5. Výchova - lidství - humanita: humanistická psychologie a pedagogika, novohumanismus a cíle ve výchově/vzdělávání; reforma školy v duchu ideálů humanity (všelidství); péče a výchova/vzdělávání, pomoc a výchova/vzdělávání (P.Pitter) 6. Výchova, vzdělávání a totalita - "krize výchovy" a hledání nových směrů v první polovině 20. století; totality 20. století a výchova/vzdělávání: fašismus, nacismus, komunismus a proměny výchovně-vzdělávacích cílů, vzdělávacích systémů, metod, prostředků; výchova čelící nesvobodě - terezínská pedagogika, "neoficiální" možnosti vzdělávání v 2. polovině 20. století 7. Závěrečné shrnutí
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce)
- Účast na výuce
- 14 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 14 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 22 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 8 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 14 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 18 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět seznamuje studenta se základními problémy teorie výchovy s ohledem na profesi učitele. Předmět syntetizuje pedagogické a psychologické souvislosti výchovy a vzdělávání a napomáhá tak studentovi vytvářet si vlastní pedagogický (výchovný i vzdělávací) styl.
Po splnění kurzu bude student/ka schopen/schopna: Porozumět obsahu předmětu Teorie výchovy
|
Předpoklady
|
Student disponuje základnímí pedagogickými znalostmi.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Písemná práce
Požadavky pro absolvování zkoušky: Aktivní účast na přednáškách; průběžné studium doporučené literatury
|
Doporučená literatura
|
-
BENDL, S. Vychovatelství. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4248-9.
-
BENDL, S. Základy sociální pedagogiky. PedF UK, 2016.
-
BERTRAND, Y. Soudobé teorie vzdělání. Praha:Portál, 1998. ISBN 80-7178-216-5.
-
JEDLIČKA, R., ed. Teorie výchovy. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2412-9.
-
Kasper, T., Kasperová, D. Dějiny pedagogiky. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2429-4.
-
LIESSMANN, K. Teorie nevzdělanosti. Omyly společnosti vědění. Praha: Academia, 2008. ISBN 978-80-200-1677-5.
-
PELIKÁN, J. Hledání těžiště výchovy. Praha: Karolinum, 2007. ISBN 978-80-246-1265-.
-
STROUHAL, M. Teorie výchovy. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4212-0.
|