Předmět: Politika zaměstnanosti a trhu práce

» Seznam fakult » FP » KSS
Název předmětu Politika zaměstnanosti a trhu práce
Kód předmětu KSS/TTP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky jedenkrát v akademickém roce
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Nádvorníková Lenka, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Seznámení s kurzem. Práce jako základní jednotka - její význam, cena a proměny. Trh práce, segmentace trhu práce, vlastnosti trhu práce, nabídka a poptávka. 2) Společenské přeměny a vývoj na trhu práce včetně sociální politiky státu, flexibilita, flexicurita. Genderová problematika trhu práce a postavení znevýhodněných osob na trhu práce 3) Zásady vytváření politiky zaměstnanosti - cíle hospodářské a sociální politiky v oblasti zaměstnanosti, subjekty a objekty na trhu práce. Aktivní a pasivní politika zaměstnanosti. 4) Nezaměstnanost jako ekonomický, společenský, etický, psychologický, sociální problém. Sociální práce s nezaměstnanými - úloha a profil sociálního pracovníka ve službách zaměstnanosti, postavení rizikových skupin na trhu práce - specifikace práce s jednotlivými skupinami. 5) Poradenství pro nezaměstnané - systém v oblasti státní správy či samosprávy a navazujících intervencí, včetně funkce NNO. Programy pro tvorbu pracovních míst, pro vzdělávání a pracovní výcvik, specifické projekty, rekvalifikace, společensky odpovědné podniky (social enterprise) a pracovní a předpracovní diagnostika. 6) Mezinárodní politika zaměstnanosti a trhu práce - specifika trhů práce v Evropě / EU (Německo, VB, Dánsko, SR) a v USA a Japonsku. 7) Světové trendy v politice zaměstnanosti a trhu práce - organizace zabývající se trhem pracovních sil, volný pohyb pracovních sil, mezinárodní dokumenty platné v ČR, specifické světové problémy zaměstnanosti, projekty. Semináře: 1) Prezentace studujících a následná reflektující diskuze na téma - Práce jako základní jednotka a její význam, cena a proměny v čase. Segmentace trhu práce. 2) Prezentace studujících a následná reflektující diskuze na téma - Společenské přeměny a vývoj na trhu práce, otázka flexibility a flexicurity. trhu práce. Postavení znevýhodněných osob na trhu práce. 3) Prezentace studujících a následná reflektující diskuze na téma Subjekty a objekty na trhu práce a jejich funkce a význam - MPSV, úřady práce, nestátní organizace. 4) Prezentace studujících a následná reflektující diskuze na téma příčiny a důsledky nezaměstnanosti, význam, funkce a náplň práce sociálního pracovníka v práci s nezaměstnanými. 5) Praktické nácviky činností sociálního pracovníka při práci s nezaměstnanými - metody a techniky v poradenské práci s nezaměstnanými, individuální a skupinová práce, pozorování, rozhovor a naslouchání, analýza informací. Tvorba CV, tvorba inzerátu, motivační dopis, nácvik sociálních dovedností, příprava pohovoru. 6) Prezentace studujících a následná reflektující diskuze na téma poradenství pro nezaměstnané - systém poradenské práce a navazujících intervencí, programy pro tvorbu pracovních míst, pro vzdělávání a pracovní výcvik., IPS, ISTP. 7) Prezentace studujících a následná reflektující diskuze na téma komparace vybraných politik zaměstnanosti a trhu práce (např. ČR versus SR, USA versus Japonsko, USA versus ČR apod.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Aktivizující metody (simulační, situační, inscenační metody, dramatizace, hraní rolí, manažerská hra), Prezentace práce studentů
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava prezentace (referátu) - 24 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 38 hodin za semestr
Výstupy z učení
V rámci předmětu budou studující seznámeni s fundamentálními teoretickými přístupy k zaměstnanosti a trhu práce, především z hlediska sociální práce a sociální politiky. Studující dokáží pochopit vazby mezi ekonomickými, sociálními a sociálně-poltickými mechanismy a získají orientaci v oblasti trhu práce, jeho segmentech a také v jeho ovlivňování cestou aktivní a pasivní politiky zaměstnanosti.
V rámci předmětu budou studující seznámeni s fundamentálními teoretickými přístupy k zaměstnanosti a trhu práce, především z hlediska sociální práce a sociální politiky. Studující dokáží pochopit vazby mezi ekonomickými, sociálními a sociálně-poltickými mechanismy a získají orientaci v oblasti trhu práce, jeho segmentech a také v jeho ovlivňování cestou aktivní a pasivní politiky zaměstnanosti.
Předpoklady
Znalost sociální problematiky a navazujících disciplín získaná z dosavadního studia.
KSS/TPO a zároveň KSS/TAP

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemná práce

Účast na výuce, prezentace seminární práce, písemný zápočtový test.
Doporučená literatura
  • BENEŠOVÁ, J. Problematika gender v sociální práci. Liberec: TUL, 2011. ISBN 978-80-7372-750-5.
  • DOUBRAVOVÁ, D., et al. Jak překonat problém nezaměstnanosti mládeže: dobrá praxe z ČR a Velké Británie.. Praha: Schola Empirica., 2014. ISBN 978-80-905748-0-9.
  • CHMURA, M. Nezaměstnanost jako ekonomický a sociální problém ? edukační východiska z nezaměstnanosti.. Ostrava: OU., 2016. ISBN 978-80-7464-858-8.
  • KLIMENTOVÁ, E. Sociální politika pro sociální pracovníky III.. Olomouc: UP., 2013. ISBN 978-80-244-3456-8.
  • KREBS, V., a kol. Sociální politika.. Praha: Wolters Kluwer., 2015. ISBN 978-80-7478-921-2.
  • POTUŽÁKOVÁ, Z. Český trh práce v evropském kontextu. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2013. ISBN 978-83-7372-946-2.
  • SIROVÁTKA, T., HORÁKOVÁ, M., HORÁK, P. Česká politika zaměstnanosti v době krize a po krizi.. Brno: MU., 2014. ISBN 978-80-210-7149-0.
  • TOMEŠ, I. Sociální právo České republiky. Praha: Linde, 2014. ISBN 978-80-7201-938-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr