Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1) Charakteristika oboru, definice léčiva, léků, názvy léčiv, lékové formy, čs. Lékopis. Recept a preskripce léků. 2) Obecná farmakologie - farmakokinetika; význam pro podávání léků, způsoby podávání léků, farmakodynamika; mechanismus účinků léčiv, druhy terapie; dávkování léčiv; léková interakce, závislost na lécích. 3) Léčiva ovlivňující CNS - přehled; celková anestetika, hypnotika, antiepileptika. Přehled psychofarmak a léčiv degenerativních onemocnění. 4) Léčiva používaná v terapii bolesti; farmakologické postupy při ovlivnění bolesti. Léčiva ovlivňující periferní nervový systém; místní anestetika, myorelaxancia. 5) Léčiva ovlivňující srdce a cévy; antihypertenziva, léčiva srdeční nedostatečnosti a další skupiny. 6) Diuretika; náhražky krve, infúzní roztoky s elektrolyty. 7) Přehled léčiv ovlivňujících dýchací systém; antiastmatika, antitusika, expektorancia aj. 8) Přehled léčiv ovlivňujících gastrointestinální trakt; spazmolytika, antacida, antiulceroza aj. 9) Léčiva ovlivňující endokrinní systém; inzulín; perorální antidiabetika; steroidní hormony. 10) Antibiotika a protiinfekční chemoterapeutika; antiseptika a dezinficiencia. Přehled protinádorových léčiv. 11) Erektilní dysfunkce, léčiva používána v očním lékařství a použití léků u speciálních skupin nemocných - tj. v těhotenství, při kojení, u dětí a ve stáří. Toxikologie 12) Obecná toxikologie - základní pojmy, mechanismus působení jedů. 13) Diagnostika včetně základů chemických vyšetřovacích metod v toxikologii a první pomoc při intoxikaci, antidota. 14) Speciální toxikologie: anorganické jedy, organické jedy (průmyslové). 15) Látky biologického původu (rostlinné a živočišné jedy), farmakologické přípravky.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Účast na výuce
- 28 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Klinická farmakologie seznamuje se základními poznatky z oblasti klinické farmakologie, na které navazují další oborové předměty. Obsahem je obecná farmakologie, přehled lékových skupin používaných v lékařství včetně jejich indikací, kontraindikací, dávkování a vedlejších účinků.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
|
Předpoklady
|
Obecná a klinická farmakologie seznamuje se základními poznatky z oblasti obecné a klinické farmakologie, na které navazují další oborové předměty. Obsahem je obecná farmakologie, přehled lékových skupin používaných v lékařství včetně jejich indikací, kontraindikací, dávkování a vedlejších účinků a využití farmakologie v praxi, stejně tak ukazuje na provázanost s ostatními odbornými předměty, jako jsou morfologie a patologie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Pro získání zápočtu je třeba získat 80% účast na přednáškách. Zkouška probíhá ústním zkoušením, kdy si student tahá dvě otázky. 1. otázka je z oblasti obecné farmakologie, 2. otázka je z oblasti specializované farmakologie. Požaduje se základní seznámení s problematikou, základní rozdělení skupin léčivých přípravků, základní mechanismy účinku, nejčastější nežádoucí účinky, kontraindikace a interakce. Samostudium. Dle studijního řádu připomínám článek 17. (17) Odstoupí-li student od zkoušky po jejím začátku, nedostaví-li se ke zkoušce bez řádné omluvy nebo poruší-li závažným způsobem pravidla zkoušky, je klasifikován známkou "neprospěl". Student se může z vážných důvodů, zejména zdravotních, omluvit i dodatečně, nejpozději však do pátého dne od určeného termínu pro konání zkoušky. O důvodnosti omluvy rozhodne zkoušející.
|
Doporučená literatura
|
-
Lincová, D. Základní a aplikovaná farmakologie. Galén, 2007. ISBN 978-80-7262-373-0.
-
Lullmann, H., Mohr, K., Wehling, M. Farmakologie a toxikologie. Grada, 2009. ISBN 80-247-0836-1.
-
Patočka, J. a kol. Vojenská toxikologie. Grada, Praha, 2004. ISBN 80-247-0608-3.
-
Petr, P. a kol. Prolegomena ke klinické farmakologii drogových závislostí. VŠERS o.p.s. České Budějovice, 2007. ISBN 80-86708-37-4.
-
Petr, P., Kalová, H., Chmelařová, V., Zdražilová, A. Prolegomena ke klinické farmakologii drogových závislostí. VŠERS o.p.s., České Budějovice, 2007. ISBN 80-86708-31-4.
-
Petr, P., Kalová, H., Chmelařová, V., Zdražilová, A., Šendula Jegnič, V. Návykové látky a alkoholismus. Drogová problematika. Akademie J. A. Komenského, České Budějovice, 2008. ISBN 978-80-87230-04-6.
|