Předmět: Management zdravotnické techniky

» Seznam fakult » FZS » FZS
Název předmětu Management zdravotnické techniky
Kód předmětu FZS/MATT
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Kašpar Jakub, Ing.
Obsah předmětu
Přednášky: 1) Oddělení zdravotnické techniky, organizační struktura. 2) Technická evidence zdravotnických prostředků. 3) Technik v klinickém a laboratorním provozu. 4) Metrologická služba. 5) Pořizování zdravotnické techniky, formou veřejných zakázek. 6) Podíl na pořizování přístrojů a zařízení zdravotnické techniky. 7) Přejímky zdravotnické techniky. 8) Instruktáž zdravotnického personálu. 9) Údržba a opravy interní, externí, zajišťování údržby. 10) Periodické elektrické revize a kontroly. 11) Cyklus života zdravotnického prostředku. 12) Legislativní rámec činnosti oddělení zdravotnické techniky, základní technické normy. 13) Systém řízení jakosti v činnosti oddělení zdravotnické techniky. 14) Úloha klinického technika při analýze bezpečnostních a provozních rizik. 15) Lidský faktor a zdravotnické prostředky. 16) Technická evidence zdravotnických prostředků. 17) Bezpečnost a spolehlivost zdravotnické techniky v prostředí zdravotnických pracovišť. 18) Vypracování prvního orientačního podkladu pro pořízení zdravotnického přístroje. 19) Rozbor servisních smluv. 20) Kritická místa a jejich zabezpečení při uvádění zdravotnického přístroje nebo komplexu do provozu. 21) Instruktáž k užívání určeného přístroje. 22) Varovné systémy informující o nežádoucích událostech v provozu zdravotnického prostředku. 23) Zákony a vyhlášky převedené do organizačních směrnic zdravotnického zařízení. 24) Zdravotnický prostředek a prohlášení o shodě. 25) Rozbory konkrétních rozhraní mezi interním a externím servisem, právní a ekonomické souvislosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
Výstupy z učení
Management zdravotnické techniky, modely pro různá zdravotnická zařízení. Zdravotnické prostředky, jejich výběr, nákup, instalace kompletu, zajištění provozu, vyřazení a likvidace. Metodiky servisu, smluvní externí servis, metodiky interního servisu. Zodpovědnost, práva a povinnosti techniků na zdravotnických pracovištích. Platná legislativa a normy vztažené ke zdravotnickým prostředkům.
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Didaktický test

Podmínky zápočtu: úspěšně dokončené zadané laboratorní úlohy, úspěšný písemný test.
Doporučená literatura
  • ČSN EN 60601-1 Zdravotnické elektrické přístroje Část 1: Všeobecné požadavky na bezpečnost. Český normalizační institut, Praha, 1993.
  • Česko. Zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon.
  • Česko. Zákon č. 268/2014 Sb., , o zdravotnických prostředcích.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Biomedicínská technika (12) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní