Předmět: Etika v biomedicínských oborech

« Zpět
Název předmětu Etika v biomedicínských oborech
Kód předmětu KFL/EBO*Z
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Trčka Michal, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Relativismus vs. univerzální etika: Hledání základních principů univerzální etiky. 2. Vymezení oblastí bioetiky: Všeobecná bioetika, medicínská etika a etika v bioinženýrství. 3. Obecné etické otázky v biomedicínských oborech: Od výzkumné praxe k zařízením pro lékařskou praxi. 4. Etika a technologie: Prolínání oblastí filosofie techniky a etiky v biomedinských oborech. 5. Práva zvířat a bioetika: Obor "Human-Animal Studies" z perspektivy bioetiky. 6. Biomedicínské zobrazování: Morální problémy používání a designu zobrazovacích technologií. 7. Technologie, biomedicína a ekonomika: Morální problematika aplikace tržních principů; alokace zdrojů - soukromé vs. veřejné financování. 8. Výzkum a jeho meze: Svoboda a regulace vědeckého výzkumu z pohledu etiky. 9. Analýzy rizik: Zvažování rizik a etické rozhodnutí. 10. Etické výzvy a dilemata budoucnosti: Predikce budoucích problémů v biomedicínských oborech.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Seminární aktivity
  • Příprava na zápočet - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
V kurzu se studenti nejprve seznámí všeobecně s bioetikou, její terminologií, postupy a základními teoretickými přístupy. Semináře budou postupovat od získávání obecných odborných znalostí na poli bioetiky především k jejich aplikaci na vybrané problematické oblasti biomedicínských oborů. Během závěrečných seminářů bude procvičována schopnost spojit tyto vybrané problematické fenomény s širšími společenskými souvislostmi. Vedle těchto odborných znalostí budou po celou dobu kurzu studenti vedeni k rozvoji schopností kritické analýzy morálních dilemat bioetiky a etiky v biomedicínských oborech.
Studenti budou obeznámeni s látkou v souladu s cílem a obsahem předmětu.
Předpoklady
Předpoklady jsou formulovány v anotaci předmětu a studijním plánu.

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

aktivní účast na semináři referát studium odborné literatury
Doporučená literatura
  • BREY, P. Biomedical Engineering Ethics. 2009.BERG-OLSEN, J., PEDERSEN, S., HENDRICKS, V. (eds.), A Companion to Philosophy of Technology. Blackwell. ISBN: 978-1-405-14601-2..
  • GERT, Bernard, CULVER, Charles M., CLOUSER, Danner. Bioethics: A Systematic Approach. Second Edition. Oxford: Oxford University Press 2006. ISBN 0-19-515906-3..
  • JONSEN A. J. SIEGLER M. WINSLADE W. J. Klinická etika: Praktický přístup k etickým rozhodnutím v klinické medicíně. Praha: Triton 2009. ISBN 978-80-7553-653-2..
  • SINGER P. Spisy o etickom žití. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2008. ISBN 978-80-8061-332-7..
  • SINGER, Peter. Spisy o etickom žití. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2008. ISBN 978-80-8061-332-7..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Biomedicínská technika (12) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní