Předmět: Přírodní ohrožení a rizika

« Zpět
Název předmětu Přírodní ohrožení a rizika
Kód předmětu KGE/PORN
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kocum Jan, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod - obecné principy přírodních ohrožení a fyzicko-geografické aspekty jejich rizik pro společnost. 2. Zemětřesení a jeho rizika pro sociální sféru. 3. Sopečná činnost a její rizika pro společnost. 4. Svahové pohyby a jejich důsledky. 5. Silná konvekce a předpověď extrémních jevů. 6. Tropické cyklóny. 7. Mimotropické cyklóny. 8. Povodňové události v krajině. 9. Meteorologické, agronomické a hydrologické sucho - vodní stres ekosystémů. 10. Tsunami a s nimi spojená rizika. 11. GLOFs - průtrže ledovcových jezer a jejich důsledky. 12. Subsidence, její typy a projevy. 13. Strategie ve výzkumu přírodních ohrožení a rizik. 14. Management a možná eliminace rizik.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Samostatná práce studentů (studium textů, literatury, problémové úkoly,výzkum, pisemná práce), Přednáška, Cvičení, Prezentace práce studentů
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámení studentů s obecnými principy přírodních ohrožení a fyzicko-geografickými aspekty jejich rizik pro společnost. Část přednášek je věnována obecným zákonitostem společným pro všechny druhy přírodních ohrožení probíhajících v krajinné sféře. V rámci přednášek jsou postupně probrána témata pojednávající o druzích přírodních ohrožení a jejich vzájemné podmíněnosti, zákonitosti jejich časového a prostorového rozložení, analýze rizik, problematice jejich inventarizace a důsledcích pro lidskou společnost. Přírodní ohrožení jsou dále charakterizována jako součást vývoje fyzicko-geografické sféry ve vztahu ke globálním změnám a diskutována z hlediska mezinárodní strategie jejich výzkumu. V druhé části přednáškového bloku je pozornost zaměřena na jednotlivé druhy přírodních ohrožení a rizik pro společnost. Konkrétní specifika jednotlivých procesů jsou postupně charakterizována z hlediska jejich spouštěcích faktorů, projevů a důsledků a jejich možné eliminace (možná ochranná opatření). Součástí přednášek jsou případové studie extrémních přírodních katastrof z Česka a různých regionů světa vč. srovnání jejich impaktu s historickými událostmi na našem území. Závěrečná část přednáškového bloku je věnována studiu zranitelnosti pro společnost a managementu jednotlivých rizik. Část předmětu je vedena v anglickém jazyce, přičemž klíčové zdroje informací představuje zahraniční odborná literatura.
Studenti se seznámí se základními principy a mechanismy fungování rozličných fyzicko-geografických procesů a jejich možnými negativními důsledky a riziky pro přírodní prostředí a lidskou společnost.
Předpoklady
Pochopení vzájemných podmíněností a souvislostí mezi dílčími složkami fyzicko-geografické sféry

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní prezentace samostatné práce studenta, Písemná práce

Zápočet: aktivní účast na cvičeních, vypracování a prezentace zadaného úkolu v požadované kvalitě
Doporučená literatura
  • Alexander, D. Natural Disasters. Routledge. London, New York, 1993.
  • Cleary, M. K. Velké katastrofy. Columbus. Bratislava, 1993.
  • Craig, M. ed. Physical Geology. Wm. C. Brown Publishers. Oxford, 1987.
  • Kukal, Z. Přírodní katastrofy. Horizont. Praha, 1983.
  • Mikoš M., Vilímek V., Ying Y., Sassa K. eds. Advancing Culture of Living with Landslides. Springer. 2017.
  • Ondrášik R., Vlčko J., Fendeková M. Geologické hazardy a ich prevencia. UK. Bratislava, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Studijní plán (Verze): Aplikovaná geografie (20) Kategorie: Geografické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní