Předmět: Regionální rozvoj a veřejná správa

« Zpět
Název předmětu Regionální rozvoj a veřejná správa
Kód předmětu KGE/RRVS
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Böhm Hynek, doc. Mgr. Ph.D.
  • Boháč Artur, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Regionální rozvoj v CR - přehled významných prací, jednotlivé přístupy (Blažek, Uhlíř, Wokoun, Hampl ad.), základní knihy a časopisecké příspěvky. 2. Organizace veřejné správy v ČR z pohledu regionálního rozvoje. 3. Přehled základních ekonomických teorií. 4. Základní pohledy na regionální politiku a její reperkuse na činnosti veřejné správy. 5. Konvergenční a divergenční teorie RR. 6. Teorie RR - neoklasický přístup a keynesiánství, příklady a aplikace. 7. Neomarxistické a neoliberální TRR, příklady a aplikace. 8. Institucionální TRR, příklady a aplikace, teorie kvality institucionálního prostředí a síťování, nová ekonomická geografie. 9. Návaznosti regionální politiky ČR na politiky EU. 10. Veřejná správa jako aktér regionálního rozvoje. 11. Veřejná správa Liberecka v regionálním rozvoji. 12. Víceúrovňová správa (multi-level governance). 13. Liberecko v evropských správních strukturách. 14. Hlavní prameny a postupy zpracování informací o území ČR a regionech v ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je obeznámit studenty s hlavní teorii, nástroji a dokumenty regionálního rozvoje. Praxe regionálního rozvoje a regionální politiky v Evropské Unii a České republice. Strategie a programy regionálního rozvoje na různých územních úrovních, a jejich příklady. Hranice a poloha. Vývoj území, státního a územně správního uspořádání. Přírodní poměry a krajiny. Klimatické, hydrografické a morfologické zvláštnosti. Ochrana přírody a krajiny. Oblasti a území se zvláštním významem / režimem. Osídlení a obyvatelstvo. Ekonomická základna : zemědělství, průmysl a služby. Doprava a dopravní infrastruktura. Cestovní ruch. Zahraniční vztahy a obchod. Mezinárodní integrační seskupení. Evropská unie. Regiony a jejich charakteristiky / zvláštnosti / význam. Příklady a význam regionálního členění (regionalizace). Oblasti, kraje, okresy, typologie obcí a sídel. Hlavní prameny a postupy zpracování informací o území ČR a regionech v ČR.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • BLAŽEK, J. a UHLÍŘ, D. Teorie regionálního rozvoje. 2. vyd. Karolinum. Praha, 2011. ISBN 978-80-246-1974-3.
  • KREJČÍ, T., KLUSÁČEK, P., KONEČNÝ, O., RUDA, A. Regionální rozvoj: teorie, aplikace, regionalizace. Praha, 2010. ISBN 978-80-7375-414-3.
  • WOKOUN, R. et al. Regionální rozvoj: východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování. Praha, linde, 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Studijní plán (Verze): Aplikovaná geografie (20) Kategorie: Geografické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní