Předmět: Instrumentace v analytické chemii

« Zpět
Název předmětu Instrumentace v analytické chemii
Kód předmětu NTI/IAC
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Černík Miroslav, prof. Dr. Ing. CSc.
  • Hrabák Pavel, Mgr. Ph.D.
  • Parma Petr, Ing.
  • Řezanka Michal, doc. RNDr. Ph.D.
  • Stuchlík Martin, Ing.
  • Novotný Vít, Mgr.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod do analytické chemie. Analytické metody, analytické zadání. 2. Matrice, vzorek a vzorkování. 3. Zpracování vzorků před analýzou. 4. Fyzikální principy analytických metod. 5. Separační metody 1. 6. Separační metody 2. 7. Spektrální metody. 8. Hmotnostní spektrometrie. 9. Nukleární magnetická rezonance. 10. Elektrochemické metody. 11. Skupinové parametry. 12. Autosamplery a automatizace úpravy vzorku. 13. Molekulární metody. 14. Správná laboratorní praxe ve vztahu k instrumentaci. Cvičení: 1. Základní chemické výpočty - koncentrace, hustota, ředění, pH, součin rozpustnosti. 2. Základní chemické výpočty - chemické rovnováhy při chemických reakcích, aktivita, rozdělovací rovnováhy, adsorpční izotermy, Henryho zákon. 3. Základní chemické výpočty - chemická kinetika, kinetická teorie ideálního plynu, stavové rovnice, fázové rovnováhy. 4. Výpočty týkající se fyzikálních principů analytických metod - Lambertův-Beerův zákon, retenční faktor, rozlišení, van Deemterova rovnice, Nernstova rovnice, vodivost silného a slabého elektrolytu. 5. Test 1 z chemických výpočtů. 6. Praktická ukázka GC. 7. Praktická ukázka LC a IC. 8. Praktická ukázka UV/VIS spektrofotometrie a ICP-OES. 9. Praktická ukázka ICP-MS. 10. Praktická ukázka IČ, Ramanovy spektroskopie a NMR. 11. Výběr vhodné metody pro daný problém. 12. Identifikace a interpretace dat. 13. Statistické zpracování dat. 14. Test 2 z přehledu analytických metod, identifikace, interpretace a statistického zpracování dat.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování)
  • Účast na výuce - 56 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 49 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 17 hodin za semestr
  • Příprava na dílčí test - 17 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem tohoto předmětu je seznámit posluchače se současným stavem analytické chemie. Ten je takový, že převážná součást analýz, jak v rámci výzkumu, tak v rutinních komerčních laboratořích, je prováděna pomocí velice sofistikované instrumentace. Posluchač se seznámí se všemi důležitými typy analytických přístrojů, principy jejich funkce, jejich možnostmi a omezeními a typy analýz, pro které jsou jednotlivé techniky vhodné. Rovněž bude věnována pozornost úvodu do analytické chemie, principům odběru vzorků a jejich přípravě před vlastní analýzou. V neposlední řadě bude řeč o zpracování a interpretaci obdržených výsledků a zásadám správné laboratorní praxe.
Student získá přehled o moderních chemicko-analytických metodách. Seznámí se s jejich principy, možnostmi, výhodami a nevýhodami. Bude mít povědomí o tom, jak probíhá proces analýzy od zadání až po interpretaci výsledků. Zvláštní důraz bude kladen na osvojení si znalostí umožňujících zvolit nejvhodnější techniku pro daný problém.
Předpoklady
Pro pochopení problematiky probíraném v tomto kurzu musí student ovládat základy fyzikální a obecné chemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Podmínkou zápočtu je aktivní účast na cvičeních, úspěšné absolvování testů. Zkouška je písemná.
Doporučená literatura
  • Ellison S.L.R. Practical statistics for the analytical scientist. Cambridge Royal Society of Chemistry, 2009.
  • Klouda P. Moderní analytické metody. Ostrava, 2003.
  • Mitra S. preparation techniques in analytical chemistry. John Wiley, 2003.
  • Settle F. Handbook of instrumental techniques for analytical chemistry. Prentice-Hall, 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Studijní plán (Verze): Aplikované vědy v inženýrství (2016) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní