Předmět: Regionální geografie České republiky

» Seznam fakult » FP » KGE
Název předmětu Regionální geografie České republiky
Kód předmětu KGE/RGC
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Böhm Hynek, doc. Mgr. Ph.D.
  • Šmída Jiří, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy: 1. Poloha Česka v Evropě a ve světě: historický vývoj území v pohledu jeho hranic a správního uspořádání, širší vztahy a SWOT území. 2. Regionalizace Česka, její význam, charakteristiky regionů. 3. Osídlení a obyvatelstvo českých zemích. 4. Geografické aspekty hospodářství a dopravy ČR. 5. Mezinárodní a nadregionání integrační seskupení. 6. Horninové prostředí a reliéf Česka jako významné podmínky pro přírodní i společenské prostředí. Půdy. 7. Hydrogeografie Česka: vodní toky a vody se zpomaleným oběhem, jejich typologie a regionalizace. Zdroje pitné vody. Vliv klimatické změny na vodstvo v městské a venkovské krajině. Ochrana vod. 8. Klima a jeho změna v Česku jako součást environmentálních rizik. Klimatické charakteristiky, zdroje dat pro jejich sledování. Klimatické extrémy a strategie adaptace na změny klimatu. 9. Stav a ochrana životního prostředí v Česku: indikátory stavu životního prostředí, zdroje dat a informací. Ochrana přírody a krajiny jako součást indikátorů a opatření.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologický výklad (přednáška, prezentace, vysvětlování), Dialogické metody (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 42 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět charakterizuje poměry ČR se zaměřením na horninové prostředí, reliéf, klima, vodstvo, půdy a biotu, socioekonomické charakteristiky a životní prostředí. Akcentuje se především vzájemná propojenost jednotlivých složek, jejich vlivy na kvalitu životního prostředí a propojení Česka s okolními evropskými regiony. Pozornost je věnována geografickým aspektům aktuálních témat změn životního a společenského prostředí.
hlubší teoretická a praktická znalost hlavních regionů ČR schopnost syntetizovat rozsáhlá a rozmanitá data o regionech ČR poskytnout studentům kritické pochopení historického původu ČR, národního státu a její role v mezinárodních vztazích
Předpoklady
základy fyzické, humánní a regionální geografie, kartografie a GIS

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Prezentace skupinové práce, Ústní prezentace samostatné práce studenta

Studenti poznají a pochopí českou prostorovou realitu: správu území, přírodu a krajinu, regiony, ekonomii a společnost, politiky a kulturu. V semestrální práci studenti prokáží schopnosti geograficky analyzovat přírodní a společenské podmínky vybraného příhraničního administrativního regionu. Student řešením semestrální práce bude upevňovat následující schopnosti a dovednosti: - aplikovat metodu SWOT na geografický region, - analyzovat širší prostorové vztahy regionu, - analyzovat stav a potenciál evropské grantové politiky na rozvoj příhraničních regionů, - analyzovat environmentální rizika regionu, - formulovat odborný geografický text obsahující prostorovou analýzu a syntézu, - pracovat se zdroji dat a informací, odborně správně a eticky s nimi pracovat, - používat tvorbu tematických map jako prostředek pro pochopení a vyjádření prostorových zákonitostí území, - organizovat týmovou práci.
Doporučená literatura
  • Cvejnová J. Co chcete vědět o České republice. Karolinum, Praha, 1999.
  • Červinka p. a kol. Zeměpis České republiky. ČGS, Praha, 2003.
  • Demek, J. Geomorfologie českých zemí. ČSAV Praha, 1965.
  • Demek, J., Mackovčin, P. a kol. Zeměpisný lexikon ČR. AOPK Brno, 2006.
  • Hampl M. a kol. Geografická organizace společnosti v České republice: transformační procesy a jejich obecný kontext. Praha, DemoArt, 2005.
  • Herink J., Kastner J. Školní atlas České republiky. Kartografie Praha, 2003.
  • Chalupa, P. Geografie České republiky - přehled. MU Brno, 1998.
  • Kolektiv. Chráněná území ČR. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2003.
  • Kunský J. Fyzický zeměpis Československa. SPN Praha, 1968.
  • Toušek V. a kol. Česká republika: portréty krajů.. Min.míst.rozvoje, praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Studijní plán (Verze): Aplikovaná geografie (19) Kategorie: Geografické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní