Předmět: Dějiny a teorie designu 2

» Seznam fakult » FUA » KDA
Název předmětu Dějiny a teorie designu 2
Kód předmětu KDA/DD2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Vlček Tomáš, prof. PhDr. CSc.
  • Rossmannová Kristýna, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvod do historie průmyslového designu, reflexe průmyslové revoluce v našich zemích až do Jubilejní výstavy 1891, pojem design a průmyslový design. 2. Od konce 19. stol. do nástupu avantgardních tendencí 20. let, civilizační vývoj nových prvků ( nové dopravní prostředky, technika pro domácnost, vývoj elektr. osvětlení, F. Křižík) první spolupráce architektů na vývoji výrobků, P. Behrens, J. Kotěra. F. Anýž, evropský konstext. 3. Meziválečná avantgarda 20. a 30. let, počátky designu v průmyslu USA, Evropy, Bauhaus, funkcionalistické tendence a jeho protagonisté v designu výrobků v ČSR, M. prokop ad. 4. Období od 2. poloviny 30. let do konce 40. let, uplatňování aerodynamických principů a nových konstrukcí ve vývoji dopravních prostředků, rozvoj organických tvarů předmětů, Škola umění ve Zlíně a průkopnické snahy v tvarování strojů a nástrojů, Z. Kovář a humanizace techniky a výroby, vliv 2. světové války na rozvoj technologií a vývojové práce v průmyslu. 5. Padesátá léta, rozvoj organického tvarosloví v konkrétních strojích, nástrojích a výrobcích , poválečná sracionální přístup v designu - HfG Ulm a Braun, uplatňování nových technologií a materiálů ( plasty), výstava EXPO 58. 6. Šedesátá léta, postupující pronikání designu do dalších výrobních odvětví, uplatňování designérské práce v našich zemích, instituce ( RVKV, Úbok), nástup italského progresivního designu. 7. Sedmdesátá a osmdesát léta, rostoucí trend komplexní designérské práce a vývoj týmové práce, nové směry ve světovém vývoji, postmoderna, hi.-tech, osobnosti . 8. Devadesátá léta a současnost, komplexní změna v našich zemích, otevření se globálnímu světu a nástup nových technologií, materiálů, 9.Metodologie designu, průmyslového designu, příklady výrobních postupů a metod, Škoda Plzeň, Škoda Auto Ml.Boleslav, staré x nové metody projektování designu, celosvětově nová kritéria designu, nové trendy - přátelský, ekologický design. 10. Závěrečný test 11. Jedenkrát a dvakrát v semestru - exkurze, výstava atd. dle současných možností.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování, Demonstrace
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
Výstupy z učení
Encyklopedické přednášky z historie průmyslového designu techniky v českých zemích od počátku 19.století do počátku 21. století. Přednášky jsou rozdělené do 9 chronologicky navazujících bloků, každý je doplněný cca 100 obrazovými ukázkami, digitálně promítanými. Poslední 10. přednáška se zabývá metodologií designu, srovnáním tvůrčích postupů designérů v průběhu 20. stol. a v současnosti, doplněných konkrétními ukázkami. Konzultace se studenty je možná pouze po skončení přednášky.
Získat přehled o trendech současného designu a jeho teorii.
Předpoklady
Nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Prezentace tvůrčí a umělecké činnosti studenta

Úvodní esej na téma: Co pro mě znamená design. Po 6. přednášce esej na téma: Tvorba vybraného českého designéra Závěrečný zkušební test pro posluchače.
Doporučená literatura
  • Bloemnik, B., Cunningham, J.:. Design is not Art. London, 2004.
  • Koudelková, D., Šimková, A.:. ATIKA 1987-1992. Emoce a forma. Brno, 2007.
  • Mau, B.:. Life Style. London, 2000.
  • Michl, J.:. Tak nám prý forma sleduje funkci. Praha, 2003.
  • Norman, D.A. Emotiona Design. Why we love (or hate) everday things. New York, 2004.
  • Sparkeová, P.:. Století designu. Praha, 1999.
  • Taut, B. Nové bydlení. Žena jako tvůrce moderní domácnosti. Praha, 1926.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta umění a architektury Studijní plán (Verze): Design prostředí (20) Kategorie: Umění a užité umění 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta umění a architektury Studijní plán (Verze): Architektura (1) Kategorie: Architektura 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní